27 Nëntor 2022

Rusia në kaos, shpërthime kamikaze në zemër të qytetit

Moskë, 29 mars - Dy shpërthime të fuqishme kanë tronditur Moskën mëngjesin e sotëm ku deri tani  llogariten 40 viktima dhe dhjetra të plagosur.

Shpërthimi i parë ndodhi në stacionin “Lubjanka” në afërsi të qëndrës së Shërbimeve Sekrete Federale nga nje kamikaz. 25 persona humbën jetën nga ky shpërthim.

Lënda e dytë plasëse shpertheu në “Park Kulturi” ku humbën jetën 15 persona dhe sipas të dhënave, është shkaktuar nga një tjetër kamikaz.

Linja e metrosë “Sokolniceskaia” ku u verifikuan shpërthimet, është bllokuar plotësisht deri në “Komsomolskaia”. Dhjetra ambulanca po transportojnë të plagosurit.

Këto shpërthime që tronditën zemrën e Moskës, kanë vënë në dyshim edhe sigurinë e Kremlinit ku ndodhen ndërtesat qeveritare.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2022

- Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Kuvendi i Shqipërisë në Tiranë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Forcës, Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës organizojnë “Ditën e Hapur’’ në të cilën do të marrin pjesë edhe udhëheqësit më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ushtarakë e diplomatikë të vendeve partnere. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)