06 Tetor 2022

Rusia me humbjet më të mëdha që nga Lufta e Dytë Botërore

Kiev, 23 mars - Ushtria ruse e Vladimir Putin ka humbur një tjetër komandant të rangut të lartë, teksa luftimet në Ukrainë kanë hyrë në javën e 4.

Koloneli Alexei Sharov është  i 15-ti nga udhëheqësit kryesorë ushtarakë të Putinit që është vrarë, duke i bërë humbjet e Rusisë në  më të mëdhatë që nga Lufta e Dytë Botërore. Vdekja e tij u njoftua nga forcat e armatosura ukrainase në mediat sociale pasditen e djeshme.

Komandanti i Urdhrit të Gardës 810 të Brigadës Zhukov në marinsat ruse, Sharov thuhet se u vra në Mariupol, një qytet në të cilin mbi 100,000 njerëz janë bllokuar në mes të një rrethimi nga rusët pushtues.

Rusia nuk i ka përditësuar zyrtarisht shifrat e viktimave që kur deklaroi më 2 mars se 498 ushtarakë ishin vrarë dhe 1,597 ishin plagosur.

Që atëherë, ofensiva e saj ka hasur në rezistencë të mëtejshme të rëndë nga ushtria e Ukrainës dhe forcat e mbrojtjes vullnetare. Vdekja e Sharov vjen pas vdekjes së kolonelit Nikolai Ovcharenko, komandant i Regjimentit të 45-të të Inxhinierisë.

Sharov është koloneli i pestë që vdes dhe shënon 15 nga komandantët ushtarakë të Rusisë që kanë vdekur në pushtim , sipas The Sun. Foreign Policy raportoi se Moska ka pësuar shkallën e saj më të lartë të viktimave në mesin e drejtuesve të lartë, që nga Lufta e Dytë Botërore.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 tetor 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raporti me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Byroja Kosovare e Sigurimit shënon 11 vjetorin e themelimit. (Hotel Venus, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe UNDP Kosova do të organizojnë  fillimi e fushatës për ndërgjegjësimin e publikut  “Festo me zemër, jo me armë” që synon ngritjen e vetëdijes për rrezikun e posedimit dhe keqpërdorimit të armëve të vogla dhe të lehta. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KEK-ut, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Oda Amerikane po organizon tryezën e rrumbullakët me titullin "Ndërtimi i partneritetit për përmirësimin e kujdesit ndaj pacientëve në Kosovë", për të diskutuar lidhur me këtë temë dhe sfidat e tjera në fushën e kujdesit shëndetësor, me ekspertë eminentë nga Kroacia. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Jeton Mehmetin Kryesues i Bordit të Drejtorëve të KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjime publike përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli do të mbajë konferencë për media me temë 'Masat për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët'. (Ministria e Ekonomisë, salla e takimeve, ora 11:00)

- Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për shërbimin civil të Kosovës raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal lidhur me punën 6 mujore të vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:00)

- Me rastin e vdekjes së ish komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Deli Lekaj, Komuna e Deçanit organizon mbledhjen komemorative. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KOSTT-it, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)