31 Janar 2023

Ritchie Torres premton lobim për njohjen e Kosovës tek aleatët e SHBA-së

Washington, 12 maj - Deputetet e Grupit Parlamentar Tinka Kurti dhe Jeta Statovci po qëndrojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në programin e Kongresit Amerikan "Open World".

Gjatë ditës së parë ato kanë marrë pjesë në takimet me Zëvendës Presidentet e MCC, znj. Katerina Ntep me të cilën diskutuan mbi investimin e 200 milionë eurove në energji dhe për përfshirjen gjinore dhe sociale tek Korporatat.

Një takim përmbajtësor kanë zhvilluar me përfaqësuesin Ritchie Torres i cili është një zë i fuqishëm për Çështjet Shqiptare dhe Anëtar i Komitetit për Çështjen Financiare. Deputetet e falenderuan për mbështetjen e vazhdueshme.

Torres premtoi që puna e lobimit për njohjen e Kosovës tek aleatët e Shteteve të Bashkuara do të vazhdojë. Gjithashtu, do të kujdeset të flasë për çështje të tjera që lidhen me ekonominë e vendit dhe sigurinë nacionale.

Takimi me përfaqësuesit Jim Himes ishte i përzemërt gjithashtu. Ai u zotua se bashkë me z. Ritchie Torres do të vazhdojnë punën në favor dhe dobi të shtetit të Kosovës.

Ndërkaq, një takim tjetër me rëndësi ishte edhe me përfaqësuesen Lisa Mclain. Sfidat e punësimit të grave, përfaqësimi i tyre politik si dhe kategoritë e dala prej luftës.

Deputetet Kurti dhe Statovci paraqiten gjendjen aktuale në Kosovë dhe nevojat që ka shteti ynë në këtë drejtim.

Një takim frytdhënës ishte edhe me znj. Ben Burtusek nga Komiteti i Senatit të SHBA-së për Biznesin e Vogël dhe Ndërmarrjen.

Ndërkaq në takimet në Kongres kanë zhvilluar takime edhe me znj. Tamara Fucile nga Komiteti i Përbashkët Ekonomik. Aty u diskutua gjendja ekonomike dhe mundësitë për zhvillim dhe përmirësim të saj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00