26 Shtator 2022

Putin merr hak ndaj 8 gjeneralëve të ushtrisë së tij

Moskë, 31 mars - Forcat ruse thuhet se janë përballur me strategji të dobët ushtarake, moral të ulët dhe nga rekrutët joprofesionistë që u detyruan të luftonin në pushtimin e Ukrainës.

Shtatë gjeneralë rusë kanë vdekur gjatë fillimit të konfliktit dhe vendi besohet se, ka shkarkuar tetë gjeneralë si hakmarrje për dështimet e tyre.

Ndërkaq, komandanti i ushtrisë gjenerali Vlaislav Yershov u shkarkua nga Putin, pasi njësia e tij ushtarake pësoi humbje të mëdha.

Përveç kësaj, gjeneral-koloneli Sergei Beseda, kreu i degës së inteligjencës së jashtme ka gjasa të jetë shkarkuar gjithashtu dhe është vendosur në arrest shtëpie.

Sipas raporteve të deklasifikuara të inteligjencës amerikane, presidenti rus ndihej sikur ishte "mashtruar" nga komandantët e tij, pasi ata nuk dhanë një raport të saktë të pushtimit.

Megjithëse Putin deklaronte rregullisht se përdorte "ushtarakë profesionistë" në konflikt, ai pranoi se, vendi kishte përdorur rekrutët e pa trajnuar. Kjo për shkak se ministria ruse e mbrojtjes "zbuloi disa raste të pranisë së rekrutëve".

Një zyrtar amerikan tha se Putin "as që e dinte se ushtria e tij po përdorte dhe po humbiste rekrutët", gjë që tregonte një dezinformim kundrejt tij. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)