29 Janar 2023

Peruja goditet nga një tërmet 5.5 ballë

Bogota, 13 maj - Një tërmet me magnitudë 5.5 ballë goditi shtetin e Amerikës Jugore, Perunë, njoftoi Qendra Kombëtare Sizmologjike e Institutit Gjeofizik Peruan (PGI).

Tërmeti ishte në thellësi prej 49 kilometrash ndërsa epiqendra 30 kilometra në perëndim të qytetit Chilca që është e largët 60 kilometra nga kryeqyteti Lima.

Autoritetet njoftuan se nuk ka pasur humbje jete apo dëme materiale nga tërmeti.

Vendi ndodhet në një brez sizmik dhe vullkanik të quajtur "Unaza e Zjarrtë e Paqësorit".

Në tërmetin që ndodhi më 15 gusht 2007, me magnitudë 7.9 ballë humbën jetën 595 persona.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2023

- Mbahet Konventa e VII zgjedhore e Rinisë Demokratike të Kosovës ku prezentë do të jetë edhe Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi. (Klan Arena, ora 12:00)