11 Gusht 2022

Një tërmet 5 ballësh godet Japoninë

Tokio, 20 qershor - Një tërmet me fuqi prej 5 ballë ka goditur sot gadishullin Noto në prefekturën Ishikawa të Japonisë.

Epiqendra e tërmetit është regjistruar në Ishikawa në orën 10:31 sipas orës lokale, njoftoi Agjencia Meteorologjike e Japonisë (JMA).

Mësohet se tërmeti është regjistruar në një thellësi prej 14 kilometrash dhe nuk ka pasur paralajmërim për cunami pas tërmetit.

Kryeministri japonez, Fumio Kishida, tha se deri më tani nuk është raportuar asnjë tërmet në të gjithë rajonin, i cili është ndjerë edhe në prefekturat fqinje Niigata dhe Toyama.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë ka lëshuar një paralajmërim për qytetarët për tërmete periodike pasi vendi është dridhur tri herë që nga e diela.

Detajet e shpërndara nga autoritetet e agjencisë meteorologjike thanë se një tërmet me magnitudë 5,0 goditi provincën Ishikawa në Japoninë qendrore herët sot.

Banorët lokalë i cilësuan lëkundjet si "më të këqijat". Një tjetër lëkundje goditi rajonin, ndërsa autoritetet e agjencisë meteorologjike regjistruan termet me magnitudë 4,2 të shkallës Rihter.

Kjo u pasua me një tërmet me magnitudë 5,4 që goditi rajonin, duke lënë të paktën gjashtë persona të lënduar të dielën.

"Javën e ardhshme mund të shohim më shumë me një intensitet të ngjashëm", paralajmëroi agjencia e motit.

"Njerëzit në zonën e prekur duhet të jenë të kujdesshëm ndaj më shumë tërmeteve me një intensitet prej rreth më pak se 6 ballë brenda javës", thuhet më tej.


Një tërmet me magnitudë prej 5,4 ballë që goditi Ishikawa të dielën u lënduan gjashtë persona.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)