27 Nëntor 2022

Më shumë 66 mijë ukrainas rikthehen në atdhe për të luftuar kundër Rusisë

Kiev, 5 mars - Pjesa më e madhe e analizës së pushtimit është fokusuar në madhësinë relativisht të vogël të ushtrisë ukrainase, krahasuar me atë të Rusisë.

Ndërsa janë ende të zbehtë nga forcat ruse, më shumë se 66,000 burra ukrainas janë kthyer nga jashtë për të luftuar për vendin, thotë ministri i mbrojtjes i Ukrainës, Oleskii Reznikov.

"66224. Ja sa burra u kthyen nga jashtë në këtë moment për të mbrojtur vendin e tyre nga hordhia. Këto janë 12 brigada të tjera luftarake dhe të motivuara të Ukrainës! Ukrainas, ne jemi të pathyeshëm!", shkruan ministri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2022

- Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Kuvendi i Shqipërisë në Tiranë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Forcës, Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës organizojnë “Ditën e Hapur’’ në të cilën do të marrin pjesë edhe udhëheqësit më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ushtarakë e diplomatikë të vendeve partnere. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)