03 Shkurt 2023

Kosova dhe Serbia vazhdojnë dialogun, takohen Kryeministri Kurti dhe Vuçiq

Bruksel, 18 gusht - Bashkimi Europian ka njoftuar se sot në Bruksel do të mbahet takimi i nivelit të lartë të Dialogut Beograd - Prishtinë.

Ai do të ndihmohet nga Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell, i mbështetur nga Përfaqësuesi Special i BE-së Miroslav Lajčák.

Në ketë takim do të marrin pjesë presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti.

Takimi do të fillojë në orën 10:30 dhe do të fokusohet në rrugën përpara në Dialog dhe arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të normalizimit.

Ai gjithashtu do të trajtojë çështjet aktuale dhe do të synojë zbutjen e tensionit aktual në terren. Përfaqësuesja e Lartë do të zhvillojë gjithashtu takime të veçanta me secilin lider.

Në fund të takimit do të ketë një deklaratë për mediat nga Përfaqësuesja e Lartë.

Deklarata për shtyp nga Përfaqësuesi i Lartë Borrell do të transmetohet drejtpërdrejt në EbS dhe do të publikohet në faqen e internetit të EEAS.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)