26 Shtator 2022

Johnson kërkon nga rusët që të hetojnë krimet e luftes që po bën Putin

Londër, 6 prill - Kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi se presidenti rus Vladimir Putin akuzohet për krime lufte për "mizorinë që tronditi botën" dhe kërkoi nga rusët që të hetojnë faktet.

Në videomesazhin e tij 1 minutë e 50 sekonda drejtuar popullit rus, Boris Johnson tha në rusisht: "Populli rus meriton të dijë të vërtetën, ju meritoni të dini të vërtetën".

Duke vazhduar më pas në anglisht, Johnson tha se mizoritë e kryera nga trupat ruse në Buça, Irpin dhe gjetkë në Ukrainë tmerruan tërë botën.

"Civilët u masakruan, u qëlluan për vdekje me duart e lidhura. Gratë u përdhunuan para fëmijëve të tyre të vegjël. Trupat e tyre u dogjën në mënyrë të mizore, u hodhën në varre masive ose u lanë në rrugë" tha Kryeministri britanik.

Ai vuri në dukje se nuk është për t'u habitur që qeveria ruse po përpiqet t'i fshehë nga publiku këto veprime "tronditëse dhe të sëmura" dhe shtoi: “Presidenti juaj e di që ju nuk do ta mbështesni luftën e tij nëse do të shihni se çfarë po ndodh."

Duke thënë se edhe presidenti rus Vladimir Putin e di se këto janë një njollë për nderin e Rusisë, Johnson i kërkoi popullit rus të hyjë në faqet e ndaluara në Rusi dhe të bëjë kërkime për të arritur të vërtetën, duke përdorur VPN.

Ai tha se autorët e krimeve do të mbajnë përgjegjësi dhe duke folur në rusisht, tha: "Presidenti juaj akuzohet për kryerjen e krimeve të luftës. Por nuk mund të besoj se ai po vepron në emrin tuaj."

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)