28 Janar 2021

John Kerry emërohet nga Biden si i dërguar i posaçëm për klimën

Washington, 24 nëntor - Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden të hënën emëroi John Kerry-n, ish-sekretarin e Shtetit, si një të dërguar special presidencial për klimën për të udhëhequr luftën e vendit kundër ndryshimeve klimatike.

Kerry do të jetë zyrtari i parë i dedikuar për ndryshimet klimatike që do të ulet në Këshillin e Sigurimit Kombëtar (KSK) dhe roli i tij nuk do të kërkojë konfirmimin e Senatit.

Kjo pasqyron "angazhimin e presidentit të zgjedhur për të adresuar ndryshimet klimatike si një çështje urgjente e sigurisë kombëtare", bëri të ditur ekipi i tranzicionit të Biden-it në një njoftim ku ata njoftuan emërimin e Kerry me zgjedhjet e tjera kryesore për politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare.

"Sekretari Kerry ngriti sfidat mjedisore si prioritet diplomatik, nga oqeanet te hidrofluorokarbonet. Ai ishte arkitekti kryesor i Marrëveshjes Klimatike të Parisit dhe nënshkroi marrëveshjen historike për të ulur emetimet e karbonit me mbesën e tij në prehër", theksohet në njoftim.

"Amerika së shpejti do të ketë një qeveri që e trajton krizën e klimës si kërcënimin urgjent të sigurisë kombëtare. Jam krenar që bëhem partner me presidentin e zgjedhur, aleatët tanë dhe udhëheqësit e rinj të lëvizjes klimatike për ta marrë këtë krizë si i Dërguari i Presidentit për Klimën", tha Kerry në Twitter.

Kerry, 76-vjeçar, ka udhëhequr pjesëmarrjen e SHBA-ve në marrëveshjen e Parisit mbi ndryshimet klimatike midis viteve 2013-2017 kur ai shërbeu si sekretar i Shtetit i administratës së ish-presidentit Barack Obama.

SHBA nën presidentin Donald Trump zyrtarisht u tërhoq nga marrëveshja më 4 nëntor, një ditë pas zgjedhjeve të vitit 2020.

Biden në mënyrë të përsëritur ka thënë se ndryshimet klimatike do të jenë midis pikave të tij kryesore të agjendës si president, duke pritur të kthehet në Marrëveshjen e Parisit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2020

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ekrem Hysenaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së gjatë vitit 2020. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 10:00)

- KDI organizon konferencën për media ku do të shpaloset “Indeksi për Perceptimin e Korrupsionit” për vitin 2020 përgatitur nga Transparency International. (Zyret e KDI-së, ora 10:00)  

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Krime serbe në Kosovë”, i autorit Çerçiz Loloçi. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në prezantimin e pullës postare, dedikuar personelit shëndetësor që kanë humbur jetën gjatë ballafaqimit me COVID-19. (Ministria e Shëndetësisë, ora 11:00)

- Universiteti "Fehmi Agani" në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i është kushtuar albanologut austriak - hebre Norbert Jokl. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit-Filologjisë në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në përurimi i fillimit të punimeve për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë familjare në Strellc të Deçanit. (Strellc – Deçan, ora 12:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet afër Ministrisë së Shëndetësisë. (Afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 13:00)

- Kandidati për deputet i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, mban konferencën për medie. (Zyra e AAK-së, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, viziton stadiumin e Klubit të Futbollit “Vëllaznimi”, në Gjakovë. (Stadiumi i Klubit të Futbollit “Vëllaznimi”, ora 15:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj merrë pjesë në takimin në mbështetje të nominuarëve për deputet në Skenderaj. (Lokali 'Te Mixha' në fshatin - Polac, Skënderaj, ora 16:30)