15 Prill 2021

Islanda u godit nga 17 mijë tërmete gjatë javës së kaluar

Rekjavik, 4 mars - Edhe pse është një ishull vullkanik i mësuar me dridhje të herëpashershme, kjo ka qenë një javë e pazakontë për Islandën.

 Sipas Zyrës Meteorologjike Islandeze, rreth 17 mijë tërmete kanë goditur rajonin jugperëndimor të Reykjanes gjatë javës së kaluar.

Tërmeti më i madh, me magnitudë 5.6 ballë në shkallën Rihter, ndodhi në mëngjesin e 24 shkurtit. Ishte më i forti në një valë tërmetesh që vazhdon të trondisë banorët në kryeqytetin afër Reykjavík dhe komunat përreth tij. Dy tërmete më të mëdhenj me magnitudë 5.0 ballë tronditën vendin  gjithashtu në 27 Shkurt dhe 1 Mars.

Tërmetet kanë shkaktuar pak dëme deri më tani, megjithëse Administrata Rrugore dhe Bregdetare e Islandës ka raportuar çarje të vogla në rrugë në zonë dhe rënie shkëmbinjsh në shpatet e pjerrëta pranë epiqendrës.

“Unë kam përjetuar tërmete më parë, por kurrë kaq shumë me radhë,” i tha një banor Reykjavikut  CNN. “Është shumë e pazakontë të ndjesh Tokën të dridhet 24 orë në ditë për një javë të tërë. Kjo të bën të ndihesh shumë i vogël dhe i pafuqishëm kundër natyrës”.

Islanda ulet në një kufi të pllakave tektonike që ndahet vazhdimisht, duke shtyrë Amerikën e Veriut dhe Euroazinë larg njëri-tjetrit përgjatë vijës së Kreshtës Mid-Atlantike. Shumica e aktiviteteve sizmike këtu merren vetëm nga pajisje të ndjeshme shkencore. Dridhjet e herëpashershme të forta janë një pjesë e pashmangshme e të jetuarit në një rajon aktiv sizmik.

Një profesor i vullkanologjisë në Universitetin e Islandës, tha se shqetësimet mbi aktivitetin e fundit sizmik janë të kuptueshme.

“Sigurisht që shqetëson njerëzit. Për këtë rajon, kjo është në të vërtetë mjaft e pazakontë, jo për shkak të llojit të tërmeteve ose intensitetit të tyre, por për kohëzgjatjen e tyre. Po shkon për më shumë se një javë tani. Pse po ndodh kjo? Ka shumë të ngjarë që të kemi një ndërhyrje të magmës në koren e Tokës. Ajo ka lëvizur përfundimisht më afër sipërfaqes, por ne po përpiqemi për të kuptuar nëse po lëviz edhe më afër tij, “tha ai.

Me vullkane të shumta në zonë, zyrtarët lokalë kanë paralajmëruar se një shpërthim tjetër mund të jetë i pashmangshëm.

Islanda ndodhet në një kufi të pllakave tektonike mes Amerikës së Veriut dhe Euroazisë përgjatë vijës së Kreshtës Mid-Atlantike. Dridhjet e herëpashershme të forta janë një pjesë e pashmangshme e të jetuarit në një rajon aktiv sizmik, por këtë herë duket se gjëmimet nën tokë nuk kanë fund.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)