25 Shkurt 2020

Irani goditet 2 baza të SHBA-së në Irak

Bagdat, 8 janar - Televizioni shtetëror iranian deklaroi se “janë hedhur 15 raketa dhe janë vrarë 80 amerikanë”.

Ndërsa agjencia gjysmëzyrtare iraniane e lajmeve “Fars” publikoi disa imazhe në lidhje me sulmet në fjalë.

IRGC-ja theksoi përmes një komunikate të shkruar se në kuadër të operacionit hakmarrës për vrasjen ditën e premte (3 janar 2020) të gjeneralit Qasem Soleimani me një sulm ajror amerikan, Baza Ajrore Ain al-Assad e SHBA-së në Irak është goditur me dhjetëra raketa balistike tokë-tokë.

“Në rast se SHBA-ja i kundërpërgjigjet sulmit, reprezalja do të jetë shumë më e ashpër dhe e rëndë”, theksohet në komunikatë.

Ajo paralajmëron gjithashtu vendet pritëse të bazave amerikane në rajon.

“Ne paralajmërojmë të gjitha vendet aleate të SHBA-së që nëse fillojnë sulme nga bazat në vendet e tyre kundër Iranit, ato do të jenë një objektiv i hakmarrjes ushtarake. Burimi i veprimeve armiqësore dhe agresore ndaj Iranit do të jetë në shënjestër në çdo situatë. Në krimet e tyre ne s’bëjmë dallim ndërmjet regjimit sionist dhe regjimit kriminel të SHBA-së”, thuhet mes të tjerash në komunikatën e IRGC-së, e cila gjithashtu këshillon popullin amerikan që të thërrasë në vend ushtarët e tij me mision në rajon.

Pasi goditi bazat amerikane në Irak, administrata e Teheranit i dërgoi Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe sekretarit të përgjithshëm të OKB-së një letër, ku potencon se “nuk kërkojnë luftë”.

“Ne s’kërkojmë luftë. Paralajmërojmë kundër çdo aventure ushtarake që do të ndërmerret ndaj nesh”, nënvizohet në këtë letër.

Kurse Departamenti i Mbrojtjes së SHBA-së (Pentagon) bëri me dije se bazat e tyre në Anbar (Ain al-Assad) dhe Erbil të Irakut, në të cilat janë të dislokuar ushtarët amerikanë, janë sulmuar nga Irani me mbi 12 raketa balistike dhe se vazhdon puna për vlerësimin fillestar të dëmeve.

“Më datë 7 janar, rreth orës 5:30 të mbrëmjes me kohën e Zonës Lindore të SHBA-së, Irani sulmoi me më shumë se një duzinë raketa forcat e SHBA-së dhe koalicionit në Irak. Është e qartë se këto raketa u hodhën nga Irani dhe synuan të paktën dy baza ushtarake irakiane që strehojnë ushtarë amerikanë dhe personel të koalicionit në Al-Asad dhe Erbil”, thuhet në një komunikatë me shkrim nga zëdhënësi i Pentagonit, Jonathan Hoffman.

“Ne jemi duke punuar për vlerësimet fillestare të dëmeve të këtij sulmi. Pentagoni ka marrë masa për të mbrojtur të gjithë ushtarët dhe personelin amerikan. Bazat kanë qenë në gatishmëri për shkak të indikacioneve se regjimi iranian planifikonte sulme kundër forcave dhe interesave tona në rajon”, shtoi ai.

Kurse zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Stephanie Grisham, deklaroi se Presidenti Donald Trump është informuar, po monitoron nga afër situatën dhe po këshillohet me ekipin e tij të sigurisë kombëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 shkurt 2020 - Konstituohet Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon konferencë të jashtëzakonshme për media për të shprehur shqetësimin lidhur me trajtimin e rasteve ku fëmijët janë viktima të formave të abuzimit dhe dhunës seksuale. (Ambientet e organizatës Forumi për Iniciativa Qytetare në lagjen Pejton, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Vendi: (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Demokracia Plus dhe Qendra për Avokim dhe Kulturë Demokratike në bashkëpunim me programin e USAID për Fuqizim të Sistemit të Drejtësisë organizojnë konferencën në cilën do të shpalosen rezultatet e Anketës me përdoruesit e shërbimeve të gjykatave. (Hotel Sirius, ora 10:00) 

- Konstituohet Komisioni për Buxhet dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës dhe Shoqata e të Burgosurve Politik organizojnë hapjen e ekspozitës "Kujtesa e Kosovës, portrete të Adem Demaqit në pikturë dhe fotografi". (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- ADMOVERE e mbështetur nga KFOS promovon raportin "Gjendja në Fakultetin e Gjeoshkencave të Universitetit të Mitrovicës". (Hapësirat e rektoratit të UMIB-it në Mitrovicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike mban diskutim lidhur me detyrat me prioritet dhe organizimin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Anibar Festivali Ndërkombetar i Animacionit organizon shfaqjen e filmave nga java e Kinematografisë afrikane. (Kinema Jusuf Gërvalla, 13:00)