07 Tetor 2022

Inteligjenca amerikane: Rusia ka mbetur ngërç

Washington, 11 maj - Inteligjenca amerikane ka paralajmëruar se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë.

Ky paralajmërim vjen teksa luftimet e ashpra vazhdojnë në lindje, aty ku forcat ruse po përpiqen të marrin territorin.

Mediat e huaja shkruajnë se Moska i rifokusoi trupat e saj në pushtimin e rajonit të Donbasit pasi Ukraina i rezistoi përpjekjeve për të marrë kryeqytetin e saj Kiev. Por pavarësisht kësaj, forcat e saj mbeten në një ngërç, tha inteligjenca amerikane.

Drejtori i inteligjencës kombëtare, Avril Haines, është shprehur në një seancë dëgjimore të komisionit të Senatit në SHBA se Putin ishte ende duke synuar “të arrinte qëllime përtej Donbasit”, por se ai “përballet me një mospërputhje midis ambicieve të tij dhe aftësive aktuale ushtarake të Rusisë”.

Ajo shtoi se presidenti rus “ndoshta” ishte duke llogaritur në mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së që Ukraina të dobësohej pasi inflacioni, mungesa e ushqimit dhe çmimet e energjisë u përkeqësuan.

Por, Vladimir Putin mund të kthehet në “mjete më drastike” ndërsa lufta vazhdon – megjithëse Moska do të përdorë armë bërthamore vetëm nëse Putin percepton një “kërcënim ekzistencial” për Rusinë.

Drejtori i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes Scott Berrier tha në të njëjtën seancë se rusët dhe ukrainasit ishin “në një ngërç”.

Në luftimet e fundit, Ukraina pretendon se ka rimarrë katër vendbanime në rajonin verilindor të Kharkiv. Cherkasy Tyshky, Ruski Tyshky, Rubizhne dhe Bayrak u rrëmbyen të gjithë nga Rusia, thanë forcat e armatimit të Ukrainës.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se sukseset ukrainase po i shtynin gradualisht forcat ruse nga Kharkiv, i cili është bombarduar që nga fillimi i luftës.

Por ai tha se ukrainasit “nuk duhet të krijojnë një atmosferë presioni të tepruar moral, ku priten fitore javore dhe madje ditore”. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 tetor 2022 - Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese shqyrton nominimet e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe Caritas Zviceran në Kosovë lansojn thirrjen “Projektet Investuese të Diasporës” në kuadër të projektit “Veprimi i Komunave për Riintegrim dhe Diasporë – MARDI”. (Ndërtesën Qeverisë, salla P38, ora 9:30)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi mban konferencë për medie lidhur me qëndrimet dhe vlerësimet për proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi. (Holli i Kuvendit të Kosovë, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë publikojnë përmbledhjen e politikave 'Dispozitat për koston e lejes së lindjes, atësisë dhe pushimit prindëror në Ligjin e Punës', të shkruar nga Dita Dobranja në emër të RrGK-së. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- OJQ Aktiv organizon prezantimin e “Udhëzuesin për verifikimin bazë të informacionit mediatic” i cili është i dedikuar kryesisht për komunitetin serb të Kosovës. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitovicën e Veriut, ora 11:00)

- Sekretari Gjeneral i FIBA Andreas Zagklis takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)