04 Qershor 2020

Indonezia serish godetet nga një tërmet 5 ballësh

Jakarta, 9 prill - Një tërmet me fuqi prej 5 ballë sipas shkallës së Rihterit ka goditur sot në mëngjes ishullin indonezian Sumatra.

Enti për meteorologji, klimë dhe gjeofizikë i Indonezisë (BMKG) njoftoi se epiqendra e tërmetit është regjistruar 291 kilometra në jugperëndim të rajonit Sinabung dhe 10 kilometra në thellësi të tokës.

Dridhja shkaktoi panik në mesin e banorëve të disa qyteteve bregdetare në provincën Ache, por deri tani nuk është lëshuar paralajmërim për cunami. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)