03 Shkurt 2023

HRW: Trupat ruse kryen ekzekutime dhe tortura në veri të Ukrainës

New York, 18 maj - Organizata joqeveritare me seli në New York, që kryen kërkime dhe evokim mbi të drejtat e njeriut, Human Rights Watch, ka thënë se ka dokumentuar një sërë krimesh të supozuara kundër civilëve në rajonet e Kievit dhe Chernihiv të Ukrainës veriore nga ushtarët rusë.

Sipas një raporti të publikuar të mërkurën, një ekip i HRW që vizitoi zonën në prill dhe maj, tha se “hetoi 22 ekzekutime të dukshme të përmbledhura, nëntë vrasje të tjera të paligjshme, gjashtë zhdukje të mundshme me forcë dhe shtatë raste torture”.

Krimet e supozuara besohet se janë kryer në shkurt dhe mars nga trupat ruse pasi kontrollonin pjesën më të madhe të zonës.

HRW tha se kishte intervistuar 65 persona midis 10 prillit dhe 10 majit, duke përfshirë familjet e viktimave dhe njerëzit që thanë se ishin ndaluar dhe torturuar nga trupat ruse, shkruan CNN.

Grupi tha se ka përpiluar prova fizike që implikojnë më tej trupat ruse në “shkelje të shumta të ligjeve të luftës që mund të përbëjnë krime lufte dhe krime kundër njerëzimit”.

Ndër dëshmitë e mbledhura nga HRW ishte ajo e 66-vjeçares Anastasia Andriivna nga rajoni i Kievit, e cila tha se gjeti trupin e djalit të saj të rritur në një hambar pasi ai u ekzekutua.

“Ai ishte i shtrirë atje në një pozicion fetusi, me duart e tij të vendosura nën kokën e tij dhe xhaketën e tij të mbështjellë mbi supe,” tha Andriivna për HRW, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Organizata raportoi gjithashtu dëshmi nga fshatarët të cilët thanë se ishin 350 njerëz të mbajtur për 28 ditë në një bodrum të ngushtë dhe të mjerë në Yahidne, afër Chernihiv, ndërsa fshatarë të tjerë atje u vranë nga trupat ruse, tha HRW, përcjell Klankosova.tv.

Drejtori i HRW për Evropën dhe Azinë Qendrore, Giorgi Gogia, i quajti mizoritë e supozuara ruse “të neveritshme, të paligjshme dhe mizore”.

“Këto abuzime kundër civilëve janë krime të dukshme lufte që duhet të hetohen menjëherë dhe në mënyrë të paanshme dhe të ndiqen penalisht siç duhet”, tha Gogia.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)