27 Shtator 2022

Hakohen televizionet ruse gjatë paradës, thirrje kundër luftës

Moskë, 9 maj - Një hakim i madh i orareve të televizioneve ruse bëri që miliona njerëz të shikonin mesazhin se “gjaku i ukrainasve ishte në duart e rusëve.”

Thirrja “Jo luftës” erdhi ndërsa rusët po përgatiteshin për të parë paradën vjetore të Ditës së Fitores në Sheshin e kuq të kryesuar nga Vladimr Putin.

Hakerat shfaqën mesazhin në kanale të ndryshme të transmetuara nga operatori celular MTS, NVT Plus , Rostelecim dhe Wink.

Një mbishkrim u shfaq mbi ekrane te hakuara ku shkruhej: “Gjaku i mijëra ukrainasve dhe qindra fëmijëve të tyre është në duart tuaja. Televizioni dhe autoritet gënjejnë. Jo luftës.”

Putin mori pjesë në Paradën Vjetore të Ditës së Fitores më 9 maj, ditë kur shënohet përvjetori i fitores së Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Në fjalimin e tij presidenti rus tha se lufta në Ukrainë ishte e nevojshme sepse Perëndimi “po përgatitej të pushtonte Rusinë.”

Por deri më tani, një deklaratë e shumëpritur e luftës së përgjithshme ndaj Ukrainës ka dështuar të materializohet, shkruan The Sun.

Shfaqja ajrore që përfshin avionin e tij bërthamor të Doomsday u anulua papritur në minutën e fundit në Moskë për shkak të motit të keq.

Por ka pasur spekulime se ishte për arsye sigurie dhe frikë nga sulmet ndaj avionëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)