02 Shkurt 2023

Greqi, 300 protestues “zaptojnë” Ministrinë e Financave

Athinë, 4 mars - Më shumë se 300 demonstrues pushtuan hyrjen e Ministrisë së Financave në Athinë për të treguar kundërshtimin e tyre me masat e qeverisë.

Qeveria greke ka shpallur një numër masash që do të mund të zbusnin defiçitin buxhetor, masa që kundërshtohen nga sindikatat.

Plani i qeverisë për tu përballur me krizën parasheh shkurtimin e fondeve për sektorin publik, përfshi shkurtimin e përfitimeve financiare, që parashihte deri tani ligji si dhe rritjen e taksave mbi alkoolin dhe duhanin.  Pasditen e sotme parashihet një protestë masive e punonjësve.

Kriza, protesta në Greqi kundër uljes së pagave e rritjes së taksave

Megjithëse kryeministri papandreu premtoi se plani i masave të tij do të ndihmojë ekonominë greke në momentet e vështira që po kalon, nismat nuk janë pritur mirë.

Mëngjesin e sotëm një numër i madh qytetarësh kanë nisur protestat e tyre para Ministrisë së Financave në Athinë.

Protesta është frymëzuar politikisht nga Partia komuniste dhe Sindikata PAME.

Qytetarët po protestojnë kundër planeve për shkurtimin e shpenzimeve dhe kursimin e përgjithshëm me anë të uljes së pagave në sektorin public deri në masën 12 për qind.

Po kështu protesta i drejtohet edhe planeve për rritjen e taksave çka ka për qëllim  rritjen e të ardhurave në buxhetin e shtetit.

Kryeministri Jorgo Papandreu premtoi dje se plani i tij synon reduktimin e shpenzimeve në 4.8 miliardë euro ndërsa shtoi se ekonomia e vendit është krahasimisht në gjendjen e luftës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)