22 Janar 2019

Fushata “Ta Pastrojmë Kosovën” promovohet edhe në Parlamentin Evropian

Strasburg, 23 tetor - Let’s Do It Kosova ka marrë pjesë në organizimin e aksionit të pastrimit që u mbajt sot përreth hapësirave të ndërtesës së Parlamentit Evropian në Strasburg.

Aksionit të sotëm i janë bashkuar rreth 30 eurodeputetë, në mesin e të cilëve zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian, Heidi Hautala, si dhe raportuesi për Kosovën në PE, Igor Soltes. Pjesë e aksionit ishin edhe dhjetëra përfaqësues të Let’s Do It nga vende të ndryshme të botës.

Përfaqësues të Parlamentit Evropian janë zotuar se do të ndikojnë tek të gjitha shtetet që të rrisin aktivitetet për ruajtjen e mjedisit.

Drejtori ekzekutiv i Let’s Do It Kosova, Luan Hasanaj, ka ndihmuar në organizimin e këtij aksioni, si dhe është shprehur i lumtur që ka pasur mundësi të promovojë Fushatën “Ta Pastrojmë Kosovën” në mesin e eurodeputetëve dhe përfaqësuesve të Let’s Do It nga vende të ndryshme të botës.

Hasanaj, si përfaqësues i Kosovës po merr pjesë në Punëtorinë për zhvillimin e Planit Strategjik të Let’s Do It World për Evropën, që po mbahet në Strasburg.  

Aksioni u përcoll edhe nga media të shumta ndërkombëtare, në të cilët u promovua rëndësia e ruajtjes së mjedisit si dhe aktivitetet për largimin e mbeturinave që po organizohen në shumë vende të botës, në mesin e tyre edhe Kosova.

Fushata “Ta Pastrojmë Kosovën” ka filluar më 15 shtator në Ditën e Pastrimit të Botës, ndërsa do të vazhdojë deri më 15 dhjetor të këtij viti.

Efektet e kësaj fushate veçse po vërehen, ku deri më tani janë pastruar 273 deponi ilegale të mbeturinave në tërë Kosovën, dhe janë larguar afër 7 mijë ton me mbeturina.

Fushata “Ta Pastrojmë Kosovën” financohet nga Qeveria e Republikës së Kosovës, ndërsa implementohet nga Let’s Do It Kosova. 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2019 - Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet programi i seminarit përmbyllës i projektit të binjakëzimit “Përkrahja e mëtejme e arsimit në sigurinë  publike në Kosovë”. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 10:00)

- Punëtorët teknik te disa shkollave të Prishtinës protestojnë në shenjë pakënaqësie lidhur me mos rritjen e pagave si dhe neglizhenca e Komunës së Prishtinës për t'i kthyer këta punëtorë nën menaxhim të Komunës sipas ligjit mbi Kryeqytetin e Kosovës. (Para Komunës se Prishtinës, ora 11:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal mban mbledhjen e parë për ketë vit në të cilën do te shqyrtojë Projekt Statutin e Trepçes dhe Raportin e Panelit për zgjedhjen e Bordit të NP KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Mbahet debati me temën 'Pozita dhe problemet e komuniteteve jo-shumicë në Kosovë'. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Profesori në Universitetin e Kembrixhit, Marc Weller, do të mbajë ligjëratë për studentët e UBT-së me temë “Dialogu Kosovë - Serbi: Sfidat dhe rruga përpara”. (Kampusi i UBT-së, ora 16:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova dhe Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të Rumanisë, Daniel Onişor do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Rumanisë të Këshillit të Bashkimit Evropian. (Restorant Rroni në Veternik, ora 18:00)