29 Janar 2023

Finlanda dhe Suedia dorëzojnë aplikimet për anëtarësim në NATO

Bruksel, 18 maj - Dy anëtarë të rinj të mundshëm të aleancës së NATO-s kanë paraqitur sot kërkesat e tyre për t’u bashkuar me bllokun, në dritën e agresionit të Rusisë në Ukrainë.

Finlanda dhe Suedia paraqitën kërkesën e tyre për t’u bashkuar me NATO-n këtë të mërkurë, pavarësisht kërcënimit të Turqisë për të bllokuar shtimin e vendeve nordike.

Në një postim në Twitter, aleanca e quan ditë historike dorëzimin e letrave të aplikimit në Bruksel.

Protokollet e pranimit për të dy vendet mund të nënshkruhen që në qershor, për t’u ndjekur nga procedurat e ratifikimit në shtetet anëtare. Finlanda dhe Suedia mund të bëhen anëtarë të NATO-s brenda vitit. Procesi zakonisht zgjat deri në një vit.

Finlanda, e cila ndan një kufi prej 1,300 kilometrash (800 milje) me Rusinë,  dhe Suedia janë shqetësuar nga pushtimi i Ukrainës nga Moska.

Pavarësisht se janë shtete neutrale, si Finlanda ashtu edhe Suedia, kanë bërë lëvizje të shpejta për t’u anëtarësuar në aleancën ushtarake.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2023

- Mbahet Konventa e VII zgjedhore e Rinisë Demokratike të Kosovës ku prezentë do të jetë edhe Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi. (Klan Arena, ora 12:00)