02 Shkurt 2023

Evropë, Dita ndërkombëtare e emigrantëve, priten protesta

Bruksel, 1 Mars - Sot gjatë ditës emigrantët në shumë vende të Europës do të dalin në protesta, për nder të Ditës Ndërkombëtare të Emigrantëve.

Qëllimi i kësaj greve vjen si rezultat i lëvizjes së njohur “24 orë pa ne” që është refreni i emigrantëve nga çdo transaksion financiar që të mos shpenzohet asnjë euro e vetme në vende si: Franca, Italia, Spanja, Gjermania, Belgjika dhe Greqia.

Ndërkaq mediat e huaja bëjnë të ditur se në Francë dhe Gjermani, emigrantët pritet të mos shkojnë në punë.

Nisma e nisur nga Franca nëpërmjet Facebook, u përhap shpejt me iniciativën e qytetarëve edhe në vendet e tjera duke mbërritur edhe në Greqi. Mesazhi i kësaj dite është që emigrantët të mos shpenzojnë asnjë euro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)