06 Tetor 2022

Dyshohet se ushtarët rusë janë prekur nga rrezatimi i Çernobilit

Minsk, 31 mars - Sipas mediave bjelloruse, të cituara nga ato ukrainase, disa nga ushtarët që u larguan nga zona e uzinës u dërguan në Qendrën e Kërkimit dhe Praktikës Bjelloruse për Mjekësinë Rrezatimin dhe Ekologjinë Njerëzore, pasi dyshohet se kanë shfaqur simptoma të ekspozimit ndaj rrezatimit.

Energoatom – Kompania Kombëtare e Ukrainës që operon termocentralet bërthamore – vëren se ushtarët rusë janë të ekspozuar ndaj rrezatimit të rëndësishëm të jashtëm dhe të brendshëm në zonën e jashtme të Çernobilit.

Nëse historia do të konfirmohej, kjo do të tregonte një nivel alarmues të pavetëdijes për rreziqet e “zonës së përjashtimit”, duke pasur parasysh rrezikun që lidhet me zonën e Çernobilit pas shpërthimit të reaktorit numër 4 më 26 prill 1986, aksidenti më i rëndë bërthamor në botë.

Ukrainasit që punojnë në Çernobil e përshkruan ardhjen e ushtarëve rusë pa pajisje mbrojtëse në zonën përreth uzinës, si një “mision vetëvrasës”.

Një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes së SHBA-së konfirmoi të mërkurën më 30 mars se disa forca ruse janë tërhequr nga zona bërthamore e Çernobilit në Ukrainë.

Konfirmimi i lajmit, pra, do të ishte edhe konfirmimi i drejtpërdrejtë i mungesës së pajisjeve nga trupat ruse, i një pakujdesie dhe sipërfaqësie në trajtimin e zonës së Çernobilit, që nuk mund të mos çojë në përfundimin se situata nuk është aq nën kontroll.

Gjithashtu, sepse sipas lajmeve që do të konfirmohen, ekspozimi do të ishte shkaktuar nga ndërtimi i kanaleve, ku lëvizja e tokës është gjëja e fundit që duhet bërë.

Për momentin nuk është e mundur të dihet nëse trupat që janë larguar nga zona janë tërhequr nga zona bërthamore apo zona përreth, apo nëse bëhet fjalë për tërheqje apo ripozicionim: “Nuk mund të themi ende se ata janë zhdukur të gjithë”, – tha zyrtari i Pentagonit.

Siç vë në dukje Kim Willher në “The Guardian”, nëse historia do të konfirmohej, do të tregonte një nivel mahnitës i pavetëdijes për rreziqet e “zonës së përjashtimit” – ose një vullnet kriminal, nga ana e komandantëve rusë, për të dërguar trupat e tyre në kaos, në një zonë, ende shumë e rrezikshme, pas shpërthimit të reaktorit 4 më 26 prill 1986.

Ukrainasit që punojnë në Çernobil – të cituar nga vetë “Guardian” – e përshkruan ardhjen e ushtarëve pa pajisje mbrojtëse në zonën përreth uzinës si një “mision vetëvrasës”.

Ukraina pret 15 reaktorë bërthamorë (nga të cilët 8 janë aktualisht në funksion) në 4 termocentrale: njëri prej tyre, ai i Zaporizhias, është aktualisht nën kontrollin rus.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 tetor 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raporti me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Byroja Kosovare e Sigurimit shënon 11 vjetorin e themelimit. (Hotel Venus, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe UNDP Kosova do të organizojnë  fillimi e fushatës për ndërgjegjësimin e publikut  “Festo me zemër, jo me armë” që synon ngritjen e vetëdijes për rrezikun e posedimit dhe keqpërdorimit të armëve të vogla dhe të lehta. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KEK-ut, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Oda Amerikane po organizon tryezën e rrumbullakët me titullin "Ndërtimi i partneritetit për përmirësimin e kujdesit ndaj pacientëve në Kosovë", për të diskutuar lidhur me këtë temë dhe sfidat e tjera në fushën e kujdesit shëndetësor, me ekspertë eminentë nga Kroacia. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Jeton Mehmetin Kryesues i Bordit të Drejtorëve të KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjime publike përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli do të mbajë konferencë për media me temë 'Masat për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët'. (Ministria e Ekonomisë, salla e takimeve, ora 11:00)

- Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për shërbimin civil të Kosovës raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal lidhur me punën 6 mujore të vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:00)

- Me rastin e vdekjes së ish komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Deli Lekaj, Komuna e Deçanit organizon mbledhjen komemorative. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KOSTT-it, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)