07 Prill 2020

Dy tërmete godasin Shqipërinë

Tiranë, 19 mars - Toka në Shqipëri është lëkundur sot sërish. Dy  tërmete të njëpasnjëshme janë ndjerë sot në zonën e Tiranës dhe Durrësit.

I pari me magnitudë 3.3 me epiqendër 25 km në jug perëndim të Durrësit  është ndjerë pak më parë dhe i dyti  me magnitudë 4.3 të shkallës Rihter.

Shqipëria u godit nga një tërmet i fortë në nëntorin e shkuar, ku humbën jetën 51 persona dhe pati dëme të mëdha në ndërtesa.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Prill 2020

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret kryeministrin në detyrë, Albin Kurti. (Qendra Operative Emergjente tek kampusi i shkollave të mesme, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli viziton Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në komunën e Ferizajt. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli takohet me një grup biznesmenësh nga Ferizaj. (Ndërtesa e re e Komunës se Ferizajt, ora 12:00)

- Sindikata e Pavaur e Sektorit Privat të Kosovës mban takimi me ministrin e financave Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Ministrisë së Financave, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 16:00)