28 Janar 2021

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA voton që Pence të përdor amendamentin e 25-të

Washington, 13 Janar - Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA ka votuar për një rezolutë që kërkon nga zëvendëspresidenti Mike Pence të përdor amendamentin e 25-të për rrëzimin e presidentit Donald Trump për shkak rë trazirave të dhunshme të javës së kaluar në Kongresin Amerikan.

Projekt-ligji, i cili u paraqit nga përfaqësuesi demokrat i shtetit Maryland, Jamie Raskin, u miratua në një votim 223-205 disa orë pasi Pence i tha kryetares së Dhomës së Përfaqësueses, Nancy Pelosi, se ai nuk do ta bënte atë.

"Nuk besoj se një mënyrë e tillë veprimi është në të mirë të interesit tonë kombëtar ose në përputhje me kushtetutën tonë", tha më herët Pence.

Vetëm një ligjvënës republikan, përkatësisht përfaqësuesi i shtetit Illinois, Adam Kinzinger, doli në anën e demokratëve duke votuar në favor të projekt-ligjit.

Zv/presidenti Pence kërkoi nga Pelosi dhe anëtarët e Kongresit "të shmangin veprimet që do të ndanin dhe nxisnin më tej pasionet e momentit".

Të dielën, Pelosi u zotua se demokratët do të veprojnë me urgjencë, duke theksuar se Trump përbën "një kërcënim të afërt" për kushtetutën dhe demokracinë amerikane.

"Përderisa ditët kalojnë, tmerri i sulmit të vazhdueshëm ndaj demokracisë sonë, i kryer nga ky president, është intensifikuar dhe kështu veprimi është nevojë e menjëhershme", tha ajo në një letër për zv/presidentin Pence.

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve më herët thanë se nëse Pence dështon të veprojë, ata do të vazhdojnë përpara me një votë për impiçment kundër presidentit në largim.

Trump është akuzuar për nxitje të dhunës pasi mbështetësit e tij sulmuan ndërtesën e Kongresit Amerikan, e cila përfshin Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatin, gjë që shkaktoi pesë vdekje, si dhe nxiti zemërim si tek demokratët ashtu edhe tek republikanët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2020

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ekrem Hysenaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së gjatë vitit 2020. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 10:00)

- KDI organizon konferencën për media ku do të shpaloset “Indeksi për Perceptimin e Korrupsionit” për vitin 2020 përgatitur nga Transparency International. (Zyret e KDI-së, ora 10:00)  

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Krime serbe në Kosovë”, i autorit Çerçiz Loloçi. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në prezantimin e pullës postare, dedikuar personelit shëndetësor që kanë humbur jetën gjatë ballafaqimit me COVID-19. (Ministria e Shëndetësisë, ora 11:00)

- Universiteti "Fehmi Agani" në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i është kushtuar albanologut austriak - hebre Norbert Jokl. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit-Filologjisë në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në përurimi i fillimit të punimeve për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë familjare në Strellc të Deçanit. (Strellc – Deçan, ora 12:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet afër Ministrisë së Shëndetësisë. (Afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 13:00)

- Kandidati për deputet i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, mban konferencën për medie. (Zyra e AAK-së, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, viziton stadiumin e Klubit të Futbollit “Vëllaznimi”, në Gjakovë. (Stadiumi i Klubit të Futbollit “Vëllaznimi”, ora 15:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj merrë pjesë në takimin në mbështetje të nominuarëve për deputet në Skenderaj. (Lokali 'Te Mixha' në fshatin - Polac, Skënderaj, ora 16:30)