05 Shkurt 2023

Bullgaria dëbon 70 diplomatë rusë me akuza për spiunazh

Sofje, 29 qershor - Kryeministri në largim i Bullgarisë, Kiril Petkov, ka bërë të ditur se vendi i tij po dëbon 70 diplomatë rusë pasi i shpalli persona të padëshiruar.

Duke folur me gazetarët në parlament, Petkov tha se ata do të dërgojnë në vendin e tyre 70 diplomatë që “punojnë kundër interesave të Bullgarisë”.

“Shumica e këtyre njerëzve punojnë për shërbime të tjera. Ata e kanë përdorur titullin e tyre diplomatik vetëm si mbulim”, tha Petkov.

Ai theksoi se diplomatët e dëbuar pritet të largohen nga Sofje të dielën.

Dje, Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë njoftoi se ka thirrur ambasadorin bullgar, Atanas Krastin dhe se i ka dorëzuar atij një notë për dëbimin e diplomatëve bullgarë nga Moska.

Më 18 mars, Bullgaria shpalli persona të padëshiruar dhjetë diplomatë rusë, duke i akuzuar ata p
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)