29 Janar 2023

Beogradi lobon të Obama për ndarjen e Kosovës

Prishtinë, 29 maj - Përfaqësuesja e serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviç, në një intervistë për revistën “Press”, duke u thirrur në burime ndërkombëtare, ka deklaruar se Beogradi zyrtar po lobon në mënyrë të përshpejtuar në qarqet ndërkombëtare për ndarjen e Kosovës.

Trajkoviç ka thënë se ky lobim, kryesisht është fokusuar drejt SHBA-ve sepse realiteti i jetës së serbëve në Kosovë, sipas saj, tregon se Beogradi zyrtar është duke ndjekur dy politika, një për veriun e Kosovës dhe një tjetër për jugun e saj.

"Lobimi po zhvillohet drejt kabinetit të presidentit amerikan dhe sipas njohurive të mia, këtë projekt Serbia është duke u përpjekur që ta jetësojë nëpërmjet kabinetit të presidentit amerikan, Barack Obama”, ka thënë Trajkoviç.

E pyetur se kush nga Beogradi është duke lobuar për ndarjen e Kosovës, Trajkoviç nuk ka dëshiruar të përgjigjet, mirëpo ajo ka thënë se Serbia kurrë nuk ka hequr dorë nga një politikë e tillë.

Madje, ajo ka kujtuar një rast kur disa vite më parë ka qenë pë vizitë në SHBA, dhe në kabinetin e nënpresidentit të atëhershëm amerikan, Dick Cheney, kishte dëgjuar se Kostunica, i cili ishte pritur një ditë më herët nga Cheney, i kishte ofruar atij “njohjen e territorit poshtë Ibrit, për territorin mbi Ibër.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2023

- Mbahet Konventa e VII zgjedhore e Rinisë Demokratike të Kosovës ku prezentë do të jetë edhe Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi. (Klan Arena, ora 12:00)