23 Shkurt 2020

BE-ja vendos saksione ndaj 7 vetave për zgjedhjet në Krime

Bruksel, 29 janar - Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione ndaj shtatë vetave, duke i akuzuar ata për cenim të sovranitetit të Ukrainës për rolin e tyre në organizimin e zgjedhjeve vendore ruse në gadishullin e Krimesë, që u aneksua nga Moska në vitin 2014.

Ndër ta përfshihen një zyrtar i lartë në Krime dhe zyrtarë të komisionit zgjedhor në qytetin e Sevastopolit, ku u mbajtën zgjedhjet më 8 shtator 2019. Pasuritë e tyre do të ngrihen dhe udhëtimet e tyre në Evropë do të ndalohen.

177 individë dhe 44 subjekte gjenden tani nën sanksionet e BE-së, me akuzën e cenimit të integritetit territorial të Ukrainës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)