27 Shkurt 2021

Avril Haines emërohet në krye inteligjencës kombëtare te SHBA-ve

Washington, 21 janar - Senati amerikan ka miratuar emërimin e drejtores amerikane të inteligjencës Avril Haines me një shumicë shumë të madhe votash, duke e bërë atë gruan e parë që do të jetë drejtore e inteligjencës kombëtare. Ajo u votua me 84 vota pro dhe 10 kundër.

Ish-numri 2 i agjencisë qendrore të inteligjencës (CIA), 51-vjeçarja do të mbikëqyrë dhe koordinojë aktivitetet e CIA-s, Agjencisë së Sigurisë Kombëtare (NSA) dhe 15 agjencive të tjera të inteligjencës amerikane.

Ajo pason John Ratcliffe, një republikan i Teksasit dhe besnik i Trump, i cili u konsiderua gjerësisht se kishte shumë pak përvojë për këtë pozitë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shkurt 2021

 - Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës “Adem Jashari”për Seniorë. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Klubi i Pingpongut “Priping”, nënshkruan kontratë me pingpongistin anglez Chris Doran. (Salla e Pingpongut në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, ora 14:00)