06 Dhjetor 2022

Australia do t'i ofrojë Ukrainës ndihmë ushtarake

Melbourne, 1 mars - Kryeministri australian, Scott Morrison, njoftoi se do të sigurojë 105 milionë dollarë australianë mbështetje për Ukrainën, e cila po lufton kundër Rusisë.

Në një konferencë për shtyp në kryeqytetin Canberra, kryeministri Morrison bëri deklarata në lidhje me ndihmën që do t'i japin Ukrainës, e cila është në luftë me Rusinë.

Duke theksuar se ata do të mbështesin qeverinë dhe popullin ukrainas, Morrison njoftoi se 70 milionë dollarë do të përfshijnë ndihmën ushtarake dhe 35 milionë dollarë do të përfshijnë ndihmën humanitare.

Morrison deklaroi se ndihma ushtarake përfshin pajisje, armë, municione dhe raketa.

Duke refuzuar të japë detaje rreth armëve, Morrison tha: "Unë nuk kam në plan të informoj qeverinë ruse për atë që do t'i dalë përpara".

Morrison deklaroi se armët dhe municionet që do të dërgohen në Ukrainë janë në rrugë e sipër.

Duke iu referuar ndihmave humanitare që do të ofrojnë, Morrison tha: "Ne do të japim 35 milionë dollarë australianë për të mbështetur përpjekjet e organizatave ndërkombëtare për strehim, ushqim, ujë, arsim dhe kujdes mjekësor".

Australia, e cila ka zbatuar sanksione të ndryshme kundër Rusisë, vendos ndalimin e hyrjes në vend për presidentin rus, Vladimir Putin dhe anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit rus, të cilët i konsideron përgjegjës për luftën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)