30 Janar 2023

Arrihet marrëveshja Rusi-Ukrainë, pritet eksportimi i miliona tonë grurë

Kiev, 14 korrik - Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, tha të mërkurën se është rënë dakord gjerësisht për një marrëveshje midis Rusisë dhe Ukrainës, me Turqinë dhe Kombet e Bashkuara, për të eksportuar miliona tonë grurë ukrainas të bllokuar nëpër depo që kur filloi agresioni rus më 24 shkurt.

“Sot u shënua një hap i rëndësishëm dhe thelbësor,” u tha zoti Guterres gazetarëve për zhvillimet në bisedime në Stamboll midis katër palëve. “Një hap në rrugën drejt një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse.”

Shefi i OKB-së theu heshtjen publike për negociatat, duke cituar një deklaratë të ministrit të mbrojtjes së Turqisë, i cili tha se është arritur një marrëveshje për pikat kryesore, përfshirë krijimin e një qendre koordinimi me Rusinë, Ukrainën dhe OKB-në; marrëveshje për kontrollet e grurit në porte; dhe sigurinë e anijeve që transportojnë grurin nga Odesa.

“Sigurisht, ky ishte takimi i parë,” vuri në dukje zoti Guterres. “Përparimi ishte jashtëzakonisht inkurajues. Tani, delegacionet po kthehen në kryeqytetet e tyre dhe shpresojmë se hapat e ardhshëm do të na lejojnë të arrijmë një marrëveshje zyrtare.”

Zoti Guterres nuk tha se kur do të ishte gati marrëveshja përfundimtare, por ai tha se shpresonte që palët të mblidheshin përsëri javën e ardhshme dhe të kishin një gati një marrëveshje përfundimtare.

Një zyrtar i OKB-së me dijeni për bisedimet tha se ishte një takim i rëndësishëm mes rusëve dhe ukrainasve ku ata arritën të bënin përparim të konsiderueshëm. në

Më shumë se 20 milionë tonë drithë ukrainas po mbahen në depo në portin e Odesës në Detin e Zi dhe dhjetëra anije janë bllokuar nga Rusia. Turqia tha se ka 20 anije tregtare në pritje, të cilat mund të ngarkohen shpejt dhe të dërgohen në tregjet botërore.

Marrëveshja për drithërat ka muaj që diskutohet. Zyrtarët e OKB-së ngritën alarmin pothuajse menjëherë pas fillimit të luftës për pasojat për sigurinë globale ushqimore nëse Ukraina, e cila është një nga eksportuesit kryesorë në botë të drithërave, nuk arrin të nxjerrë nga vendi eksportet.

Programi Botëror i Ushqimit thotë se 276 milionë njerëz në mbarë botën po përballeshin me urinë akute në fillim të këtij viti. Ata parashikojnë që ky numër të rritet me 47 milionë njerëz nëse konflikti në Ukrainë vazhdon./VOA

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)