12 Prill 2021

Arabia dhe Rusia drejtë përplasjes për rritjen e kuotave të prodhimit të naftës

Riad, 4 shkurt - Para takimit të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) që do të mbahet me 4 Mars, vërehet tensionim i raporteve në mes të Arabisë Saudit dhe Rusisë, tensionim që mund të qoj në përplasje në mes të dy shteteve anëtarë të OPEC.

Para takimit të OPEC, Arabia Saudite është pro marrëveshjes së vitit të kaluar, marrëveshje e cila parasheh zvogëlimin e prodhimit të naftës, që si qëllim kishte rritjen e çmimit të naftës, pasi që si pasoj e pandemisë çmimet kishin rënë në nivelet me të ulëta në vitet e fundit.

Rusia po insiston për rritjen e sasisë të prodhimit të naftë e shtyrë nga kriza ekonomike me të cilën po përballet. Si pasoj e krizës gjatë vitit të kaluar të hyrat buxhetore ishin për 9.1% më të vogla nga ato të planifikuara, ku vetëm të hyrat nga nafta dhe gazi ishin për 30.4% më të vogla. Si pasoj e zvogëlimit te të hyrave buxhetore, vetëm gjatë vitit të kaluar Borxhi publik i Rusisë ishte rritur për 40%.

Deri sa Rusia po kërkon rritjen e sasisë së prodhimit të naftës, Arabia Saudite është duke insistuar në ruajtjen e normave të propozuara vitin e kaluar, pasi që çdo rritje e sasisë së naftës së prodhuar do të ndikoj në rënien e çmimit të naftës.

Në rast që Rusia e rritë prodhimin e naftës, Arabia Saudite është e gatshme që të rrit prodhimin me 1 milionë fuqi në ditë, çka do të ndikonte në rënien e menjëhershme të çmimeve të naftës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Prill 2021

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Basri Maksuti për vepren penale 'Falsifikimi i rezultateve të votimit'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Qeverisje Lokale, Zhvillim Rajonal dhe Media në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Rolling Film Festivali i cili organizohet nga OJQ Roma Versitas Kosovo dhe Romawood mban konferencën për media. (Kino Armata, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Shëndetësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Fondi i Sfidave të Kosovës organizon eventin online për shpalljen e thirrjes së parë për shprehje interesi, në mbështetje të projekteve të trajnimit bashkëpunues. (Platforma Zoom, ora 11:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ambasada e Republikës së Francës në Republikën e Kosovës, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis dhe Infrastrukturë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Partia Liberale Egjiptiane do të dorëzojë ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me te drejtën e tyre të mohuar nga PZAP-ja dhe Gjykata Supreme në lidhje orkestrimin e votave nga ana e “Romani Iniciativa” në vendbanime me shumicë të komunitetit Serb në zgjedhjet e parakohshme të 14 Shkurtit. (Gjykata Kushtetuese, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me një studim hulumtues për qytetarët kosovar që vizituan Shqipërin dhe Malin e Zi, si pasojë e kufizimit dhe mbylljes në Kosovë e që këto patën pasoja ekonomike dhe financiare për vendin tonë. (Zyret e AKB-së, ora 13:30)