02 Shkurt 2023

Anijet bregdetare kineze futen në ujërat territoriale japoneze

Tokio, 21 qershor - Anijet e rojes bregdetare kineze kanë hyrë në ujërat territoriale japoneze rreth ishujve të diskutueshëm Senkaku në Detin e Kinës Lindore, tha roja bregdetare e Japonisë.

Sipas shtabit të rojes bregdetare në Naha të provincës Okinawa, dy anije të rojes bregdetare kineze shkelën ujërat territoriale kombëtare japoneze.

Anijet janë afruar 20 kilometra në jugperëndim të ishullit Uotsuri, duke iu afruar anijeve japoneze të peshkimit në territorin e diskutueshëm në ujërat territoriale japoneze.

Si rezultat i paralajmërimeve të anijeve të rojes bregdetare japoneze për t’u larguar nga zona, anijet që i përkisnin Kinës janë tërhequr.

Transmetuesi publik NHK njoftoi se anijet kineze shkelën ujërat territoriale japoneze për herë të 11-të këtë vit.
 
Në Detin e Kinës Lindore, arkipelagu i quajtur “Senkaku” nga Japonia dhe “Diaoyu” nga Kina, përbëhet nga 5 ishuj dhe 3 shkëmbinj.

Arkipelagu, ku nuk jeton askush, ka shkaktuar mosmarrëveshje të gjata sovraniteti midis dy vendeve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)