02 Shkurt 2023

Ambasadorja Shala sot po qëndron në Antalya të Turqisë

Antali, 16 korrik - Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në International Human Rights Commission (IHRC)  Elvana Shala sot po qëndron në Antalya të Turqisë, ku me ftesë të organizatës Aleanca për Humanitet me seli në SHBA,  po përfaqëson Kosovën në Samitin Botëror të Paqes “Antalya 2022”.

Në ceremoninë e hapjes zyrtare të këtij samiti, para perfaqësuesve të 100 vendeve të ndryshme të botës, ajo ka folur për diplomacinë ndërkombëtare dhe ndikimin e saj për arritjen e paqes në konfliktin e fundit Rusi - Ukrainë.

Gjatë fjalimit ajo ka thënë se 22 vjet më parë, arena ndërkombëtare kishte shembullin e Kosovës, një shtet i vogël me rreth 2 milion banorë por i afektuar nga një luftë mizore që vrau e masakroj mijëra njerëz të pafajshëm, gra burra e fëmijë, duke theksuar se në atë kohe paqja në botë e sidomos në Evropë pothuajse ishte në rrezikun e saj më të madh. Derisa e tërë diplomacia ndërkombëtare pati sytë kah Kosova dhe frika se si dhe kur do të përfundonte ajo luftë e tmerrshme.

“Sot historia po përsëritet 22 vjet më vonë, vetëm me dy shtete të ndryshme. Lufta mes Rusisë dhe Ukrainës, na kthen në kujtesë përjetimet e Kosovës dhe popullit të saj, andaj është e domosdoshme të jemi bashkë në arritjen e paqes mes këtyre dy vendeve” - theksoi ndër të tjera Ambasadorja Shala.  

Tutje ajo ka folur edhe për ndikimin e SHBA-ve në shuarjen e konfliktit mes Kosovës dhe Serbisë duke potencuar se një SHBA e dytë konsiderohet e domosdoshme në ndërhyrjen mes konfliktit Rusi-Ukrainë pasi që sic theksoj ajo qellimi i diplomacisë në kohe lufte ështe zgjidhja e konfliktit dhe këtu patjetër që duhet të ndërhyjnë shtetet e zhvilluara.
 
Fjalimin e ka përmbyllur me porosinë se; Paqja, diplomacia, zgjidhja e konflikteve e uniteti janë në duart tona.  

Le të jemi sot bashkë per veprimet konkrete për të ardhmen e një bote paqësore dhe të lumtur.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)