27 Janar 2021

Akademia Shkencave e pranon se Rusia e ka humbur garën për dominim në hapësirë

Moskë, 28 nëntor - Presidenti i Akademisë Ruse të Shkencave, Alexander Sergeev, gjatë takimit në Komitetin për Arsim dhe Shkencë të Dumës Ruse, e pranon hapur se Rusia e ka humbur garën me fuqitë e mëdha për dominim në hapësirën.

Takimin për sfidat e shkencës hapësinore ruse, të mbajtur në Dumen Ruse, e hapi kryetari i Komitetit për Arsim dhe Shkencë, Vyacheslav Nikonov, i cili në fillim deklaroj se për këtë temë duhet të gjykuar vetëm përmes shifrave, pra numrit të shkencëtarëve.

Rusia ka vite që ka pushuar të jetë liderë në botën shkencore. Sot në Kinë ka gjashtë herë më shumë shkencëtarë se në Rusia, në SHBA ka dy here dhe se vetëm 1 për qind e të diplomuarve në Rusi merren me shkencë.

Edhe pse në vitin 2012, Putin kishte lëshuar një dekret ku thuhej se për shkencë duhej të ndahen 1.7 për qind e Produktit të Brendshëm Bruto, sot kjo përqindje është vetëm 1.1 për qind dhe kjo e tregon më së miri se ku është shkenca ruse.

Presidenti i Akademisë Ruse të Shkencave, Sergeev, thotë se financimi i projekteve në hapësirë është zvogëluar në minimum, çka nuk na lejon ta konkurrojmë NASA-n Amerikane.

Se sa janë zvogëluar shpenzimet më së miri shihet nga mos realizimi as perse afërmi i plani rus për zhvillimin hapësinor 2016-2025, i cili parashihte që për projekte brenda një viti të ndaheshin nga 12-15 miliardë rubla ruse. Në realitet deri në vitin 2022, financimi i projekteve pritet të bije në 2.9 miliardë rubla, në vend të 15 miliardë rublave të planifikuara.

Sergeev dallimin shumë të madhe në mes financimit në Rusi dhe SHBA, e shpjegon më së miri përmes krahasimit, ku shkenca hapësinore ruse financohet 60 herë më pak se projektet shkencore të NASA-s dhe kjo është arsyeja kryesore sipas Sergeev, se pse shkenca hapësinore ruse e ka humbur garën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2020

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ekrem Hysenaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së gjatë vitit 2020. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 10:00)

- KDI organizon konferencën për media ku do të shpaloset “Indeksi për Perceptimin e Korrupsionit” për vitin 2020 përgatitur nga Transparency International. (Zyret e KDI-së, ora 10:00)  

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Krime serbe në Kosovë”, i autorit Çerçiz Loloçi. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në prezantimin e pullës postare, dedikuar personelit shëndetësor që kanë humbur jetën gjatë ballafaqimit me COVID-19. (Ministria e Shëndetësisë, ora 11:00)

- Universiteti "Fehmi Agani" në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i është kushtuar albanologut austriak - hebre Norbert Jokl. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit-Filologjisë në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në përurimi i fillimit të punimeve për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë familjare në Strellc të Deçanit. (Strellc – Deçan, ora 12:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet afër Ministrisë së Shëndetësisë. (Afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 13:00)

- Kandidati për deputet i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, mban konferencën për medie. (Zyra e AAK-së, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj merrë pjesë në takimin në mbështetje të nominuarëve për deputet në Skenderaj. (Lokali 'Te Mixha' në fshatin - Polac, Skënderaj, ora 16:30)