30 Janar 2023

773 persona të huaj kanë kërkuar leje qëndrimi në Kosovë

Prishtinë, 28 maj - Drejtoria për migrim dhe të huaj ( policia kufitare ) prezantoi të dhënat e këtij viti lidhur me kërkesat e qytetarëve të huaj për leje qëndrimi në Kosovë. Qytetarët e huaj në Kosovë mund të qëndrojnë në vendin tonë me leje qëndrimi 90 ditë.

Sipas Major Refki Morina këtë vit për leje qëndrimi në vendin tonë kanë aplikuar 773 persona nga vende të ndryshme.

Nga Kina ( 72 kërkesa ), Turqia ( 71 kërkesa ),Shqipëria ( 33 raste) dhe vende tjera. Zyrtarët e policisë njohtuan se jo gjithë qytetarët të cilët aplikojnë iu pranohet leja e qëndrimit dhe të njëjtit kthehen për në vendin e orogjinës.

Në këtë konferencë iu apelua përsonave dhe hoteleve të cilët punësojnë që në afat 12 orësh ti lajmërojnë të gjithë personat e huaj.

Ndërsa lidhur me pikat 1 dhe 31 cili dhe rolin e policisë për të evidentuar hyrjet dhe regjistrimin e të huajve, policia e Kososvës, përkatësisht drejtuesit e drejtoris për migrim thanë se në këtë pjesë kompetencat i ka policia e Eulexit

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)