04 Korrik 2020

UP-ja në mesin e 117 Universiteteve botërore

Prishtinë, 25 maj - Në vazhdën e përkushtimeve dhe angazhimeve për ndërkombëtarizimit e Universitetit të Prishtinës, rektori i UP-se Muje Rugova, ka udhëtuar sot  për në New York, ku do të merrë pjesë ne Konferencën Ndërkombetare \"International Quality Summit Award in the Gold category\" e cila do të organizohet në SHBA me daten 27 dhe 28 maj përkatësisht në New York.

Rektori Rugova do ta përfaqësoj Universitetin e Prishtinës i ftuar në mesin e 117 vendeve të ndryshme të botës të cilat do t’i përfaqesojnë universitetet e tyre si universitete shkencore.

‘’Është nderë dhe krenari për mua që Universitetin e Prishtinës do ta prezentoj ne mesin e 117 vendeve të botës të cilat do t’i përfaqesojnë universitetet e tyre, dhe kjo tregon edhe nje here që jemi te përkushtuar që UP-në ta prezentojmë denjësisht dhe fuçizojmë në arenën ndërkombëtare’’ tha Rugova para nisjes për në New York.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)