18 Janar 2020

Universiteti i Prizrenit mban konferencë për nder Prof. dr. Abdullah Zymberit

Prizren, 8 nëntor - Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prizrenit "Ukshin  Hoti" organizon konferencë shkencore për nder të jetës dhe veprës së Prof. dr. Abdullah Zymberit.

Temë bosht e konferencës është "Ndihmesa shkencore e Prof. dr. Abdullah Zymberit" dhe tema e dytë "Gjendja e studimit të shqipes sot" me nëntema nga fusha e fonetikës, morfologjisë dhe sintaksës.

Kjo veprimtari shkencore do t'i zhvillojë punimet e saj sot në amfiteatrin e Fakultetit Ekonomik të Universitetit "Ukshin Hoti". 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)