22 Prill 2021

U promovua doracaku “Mësimdhënia e historisë sot”

Prishtinë, 9 nëntor - “Mësimdhënia e historisë sot - qasjet dhe metodat”, është doracaku i autores Luisa Black, i cili u promovua sot në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës.

Doracaku është shkruar nga të arriturat gjatë seminareve të historisë, të mbajtura nga puna në projektin e përbashkët “Interkulturalizmi dhe Procesi i Bolonjës”,  projekt ky i financuar nga Bashkimi Evropian dhe i menaxhuar nga Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë, i implementuar nga Këshilli i Evropës dhe i mbështetur nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë.

Nehat Mustafa, zëvendësministër i Arsimit, tha se MASHT-i fillimisht ka kaluar fazën emergjente të infrastrukturës shkollore, sepse dihet se në këtë drejtim Kosova ka qenë në gjendje të keqe pas luftës.

Ndërsa, ai tha se vitet e fundit Ministria e Arsimit ka hyrë në fazën më domethënëse, atë të ngritjes së cilësisë dhe në këtë drejtim ai përmendi ngritjen e pagave të arsimtarëve dhe zhvillimin profesional të tyre.

“Me këtë doracak, ne konsiderojmë se po bëhemi pjesë e të gjitha proceseve të edukimit në Evropë”, tha zv/ministri Mustafa.

Ai theksoi se deri vonë, mësimi i historisë në shkollat tona ka qenë memorizues, ndërsa tash dëshirojmë që të kemi një proces analitik të mësimit të historisë.

Zv/ministri i Arsimit, theksoi se në procesin e licencimit të mësimdhënësve, komponenta e parë është zhvillimi profesional i mësimdhënësve.

“Kjo dëshmon për rëndësinë që po i japim zhvillimit profesional, sepse mësimdhënësve tanë për një kohë të gjatë iu ka munguar kjo, ndërsa tash kemi në dorë një material (doracakun) shumë të rëndësishëm, nga i cili do të organizojmë trajnime të veqanta për mësuesit e historisë”, tha ai.

Për rëndësinë e doracakut “Mësimdhënia e historisë sot – qasjet dhe metodat”, folën edhe Tim Cartwright, shef i Zyrës së Këshillit të Evropës në Prishtinë, Cristof Stock, shef i opracioneve të Komisionit Evropian në Kosovë, të cilët theksuan se ky është një udhëzues i mirë se si të mësohet historia, e cila në Evropë shpesh ka qenë e keqpërdorur.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)