14 Dhjetor 2019

Trekëndëshi prind-nxënës-arsimtarë në nivel të duhur

Prishtinë, 23 dhjetor - Këshilltarët e ministrit të Arsimit, Ragip Goshi dhe Drita Kadriu, kanë pritur sot në takim përfaqësuesit e Komitetit të Prindërve të Kosovës. Këshilltari Gjoshi, pasi ka vlerësuar lartë rëndësinë e bashkëpunimit nxënës- prind- mësimdhënës, ka theksuar se pa këta faktorë Ministria e Arsimit dhe Qeveria e Kosovës nuk do të mund të arrinin as realizmin e ligjeve, as programet mësimore dhe as objektivat dhe misionet që kanë.

“Unë e di se është tepër i rëndësishëm roli juaj ngase është i fuqizuar edhe me Ligjin për Arsimin Parauniversitar, por edhe me Udhëzime Administrative”, ka thënë këshilltari Gjoshi, duke shtuar se përfshirja e aktiviteteve të prindërve është e domosdoshme për mbarëvajtjen e proceseve arsimore.

Kryetari i Komitetit të Prindërve, Bajram Beqiri, fillimisht ka folur për problemet me të cilat ballafaqohen anëtarët e Komitetit gjatë veprimtarisë së tyre, ndërkaq ka kërkuar që ky komitet të ketë përkrahjen e plotë të Ministrisë së Arsimit dhe Qeverisë së Kosovës.

Beqiri po ashtu ka kërkuar që anëtarët e Komitetit të Prindërve të jenë pjesë e proceseve të rëndësishme të cilat kanë të bëjnë me nxënës. “Ne përpos aktiviteteve të tjera që kemi, jemi edhe prindër dhe kemi fëmijë nëpër shkolla. Andaj, do të donim që mbarëvajtja e Komitetit të Prindërve, ndikimi ynë në procesin edukativo arsimor dhe në trekëndëshin prind- nxënës- arsimtarë të jetë në nivelin e duhur, në mënyrë që të jepen rezultate pozitive”, ka thënë Beqiri.

Ndryshe, Komiteti i Prindërve të Kosovës ka nëntë anëtarë dhe aktivitetet e saj i ka filluar në maj të vitit 2009.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)