23 Shkurt 2020

Sot nënshkruhet skema e praktikes me të diplomuarit nga fakultetet teknike

Prishtinë, 17 janar - Sot në zyret kryesore të GIZ Kosova mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandum Mirëkuptimit për zbatimin e projektit “Skema e Praktikes me të diplomuarit nga fakultetet teknike”.

Marrëveshja do të nënshkruhet ndërmjet GIZ Kosova, Agjencisë së Punësimit të Republikës së Kosovës, Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj dhe Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini”.

Rreth 300 të diplomuar nga fakultetet teknike do të mund të përfitojnë nga kjo skemë e cila do të zbatohet gjatë vitit 2020.

Ngjarja organizohet nga Agjencia e Punësimit e Republikës së Kosovës dhe Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH në emër të Qeverisë Gjermane.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)