19 Gusht 2022

Sot mbahet Festa e Abetares

Prishtinë, 17 maj - Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) organizon festën tradicionale “Festa e Abetares”.

Në manifestimin qendror, i cili do të mbahet në Sallën e Sporteve “Karagaq” në Pejë, do të marrë pjesë ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, udhëheqës të institucioneve arsimore, nxënës, mësimdhënës e prindër.

“Festa e Abetares” shënon përfundimin e mësimit të të gjitha shkronjave të alfabetit të gjuhës shqipe. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)