17 Qershor 2019

Sot hapet Panairi i Universiteteve Amerikane

Prishtinë, 12 prill - Sot në Fakultetin e Edukimit te Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” do të hapet Panairi i Universiteteve Amerikane - Edukimi Amerikan. 
 
Panairi organizohet nga Qendra Amerikane për Këshillim dhe mbështetetet nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
 
Në panair do të prezantohen trembëdhjetë Universitete Amerikane nga SHBA-të dhe Evropa. Universitetet Amerikane para nxënëseve, studentëve dhe profesorëve kosovarë do të paraqesin programet e studimeve akademike dhe mundësitë e përkrahjes financiare në këto Universitete Amerikane. 
 
Përfaqësuesit e Universiteteve Amerikane do të përgjigjen në çdo pyetje të paraqitur nga të interesuarit në panair. 
 
Nëpërmjet regjistrimit online kanë konfirmuar pjesëmarrjen qindra nxënës, studentë dhe profesorë që do të përcjellin panairin.

Ky është panairi universitar i katërt dhe do të ketë përfaqësues nga 10 ente të arsimit të lartë nga SHBA-të si dhe nga dy kolegje amerikane në rajon.  
 
Pjesë e panairit do të jenë edhe Philip Kosnett, Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë dhe Shyqiri Bytyqi, Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 qershor 2019

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Prizrenit me pikën e vetme të rendit të ditës në lidhje me kërkesën për pezullim të financimit të klubit të futbollit "KF Liria" dhe formimin e një komisioni prej 5-7 anëtarëve nga ana e Kuvendit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Drejtorja e USAID-it në Kosovë Lisa Magno viziton Ministrin e Shëndetësis dhe takohet me Ministrin Uran Ismailin. (Ndërtesa e Ministrisë së shëndetësisë, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Skënder Çoçaj vizitojnë Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme. (Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme, ora 10:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe dhe merr pjesë në tubimin përkujtimor te lapidari i dëshmorit Basri Canolli - Shpendi në fshatin Marec të Komunës së Prishtinës. (Fshati Marec, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike mban dëgjim publik për Projektligjin për Diasporën. (Ndërtesa e Kuvendit,C-405, ora 11:00)

- Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën për media. (Ndërtesa e Kuvendit te Kosovës, kati III, para sallës C301, ora 12:30)

- Mbahet ushtrimi gjithëpërfshires, ku do të simulohet një aksident ajror dhe do të reagohet në perputhje me standardet e Agjencionit Evropian per Siguri ne Aviacion. (Terminali i Aeroportit  "Adem Jashari", ora 14:30)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Ambassadori Kosnett do të flasë me rastin e përmbylljes së programit Lidershipi Transformues - Bursat dhe Partneritetet. (Hoteli Emerald, ora 17:30)