21 Nëntor 2019

Sot fillon viti i ri akademik në Kolegjin Ndërkombëtar të Biznesit në Mitrovicë

Mitrovicë, 14 tetor - Shefja e Bashkimit Evropian në Kosovë, Ambasadorja Apostolova, do ta hapë sot vitin e ri akademik në Kolegjin Ndërkombëtar të Biznesit në Mitrovicë.

Ambasadorja Nataliya Apostolova do ta mbajë një ligjëratë në Kolegjin Ndërkombëtar të Biznesit në Mitrovicë (IBCM) sot për ta shënuar fillimin e vitit të ri akademik.

IBCM është një kolegj biznesi me kampuse në Mitrovicën e Veriut dhe Mitrovicën e Jugut, dhe kapacitet për 600 studentë.

ICMB është themeluar me kërkesë të qeverisë për të siguruar arsim të lartë profesional të akredituar ndërkombëtarisht për studentë nga të gjitha komunitetet në Kosovë, duke kontribuar kështu pajtimit, zhvillimit ekonomik dhe punësimit të të rinjve në rajon.

IBCM është plotësisht i licencuar nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. Kolegji është akredituar nga agjencia gjermane e akreditimit EVALAG dhe nga Agjencia e Akreditimit e Kosovës.

Diplomat e IBCM-së njihen në tërë BE-në dhe Kolegji ka shkallë të lartë të punësimit të studentëve të vet.

IBCM ofron studime në: 1. Menaxhim Mjedisi dhe Bujqësi; 2. Marketing dhe Menaxhimi / Shitje dhe Marketing Ndërkombëtar; 3. Administratë Publike / Menaxhim të Shërbimit Publik; 4. Menaxhim Ndërkombëtar dhe Udhëheqje.

IBCM-ja mbështetet nga BE-ja, Holanda, Suedia, Gjermania, Mbretëria e Bashkuar, Zvicra dhe Qeveria e Kosovës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 nëntor 2019

- Institucioni i Avokatit të Popullit, me mbështetje të projektit të financuar nga Bashkimi Evropian organizon festimin e përvjetorit të 19-të Institucionit të Avokatit të Popullit. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Universiteti i Mitrovicës "Isa Boletini" organizon hapjen e Panairit te Parë të Punës dhe Karrierës. (Universiteti i Mitrovicës, ora 10:00)

- Me rastin e 23 vjetorit të vdekjes së Dr. Xhavit Ahmetit, anëtarit të Kryesisë dhe veprimtarit të LDK-së, Kryesia e LDK-së, bën homazhe te varri i tij. (Lagjja Arbëria, ora 10:30)

- Kosovo Center for Business Support organizon tryezën me temën “Si ti zëvenësojmë Qeset e Plastikës pa u dëmtuar Bizneset” dhe cilat hapa duhet t’i ndërmarrim lidhur me zbatimin e planit të MMPH-së për zvoglimin e përdorimit të qeseve të plastikës në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencë për media, ku temë do të jetë tarifat e vendosura nga kompanitë e sigurimeve. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje do të organizojë bashkëbisedim në mes të kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe përfaqëuesve të sindilkatave në Kosovë, me titull: "Mbështetja e fuqizimit sindikal në vendin tonë". (Hotel Grand, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim dhe ADMOVERE organizojnë aksionin protestues lidhur me vendimet e Këshillit të Etikës, për plagjiatura dhe avancime jo meritore në UP. (Para ndërtesës së Rektoratit të UP-së, ora 11:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës organizon konferencë me rastin e organizimit “Thirrja e Tretë për Projekte të Fondit të Ballkanit Perëndimor”. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen Velania.  (Lagjja Velania në parkun përballë SOS Fshatit, ora 12:00)

- Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nga Tirana do të mbaj një diskutim të hapur me komunitetin teatror, publikun dhe mediat e Kosovës. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen Bregu i Diellit. (Parku afër SHFMU “Ismail Qemali”, ora 14:00)

- Shefja e BE-së në Kosovë, Ambasadorja Apostolova do të marrë pjesë në një debat për dhunën në familje në Mitrovicë të Veriut. (Shtëpia e Evropës në Mitrovicë të Veriut, ora 14:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Edukimit Amerikan, American Advising Center Education USA, organizon “Alumni Fair - Panairi i të diplomuarëve në SHBA”. (Fakulteti i Edukimit në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 14:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe komuna e Gjakovës do të shënojnë përfundimin e punimeve në rehabilitimin dhe rregullimin e Urës së Terzive dhe hapësirës përreth. (Pranë Urës së Terezive në Gjakovë, ora 16:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen e Spitalit". (Afër SHFMU “Pavarësia”, ora 16:00)

- Në kuadër të Global Entrepreneurship Week, do të mbahet ngjarja “Are you a Champion of Success?” organizuar nga Ardian Hoxha dhe Oda Amerikane e Kosovës në bashkëpunim me ICK, Venture UP dhe Jakova Innovation Center. (Swiss Diamond, ora 17:00)