01 Tetor 2020

Shqiperia, më mirë se Britania e SHBA për matematikë e shkencë

Londër, 9 shtator - Shkollat e Britanisë së Madhe gjenden prapa Shqipërisë, Iranit, apo Trinidad Tobago, për cilësinë edukimit në matematikë dhe shkencës.

Këtë ka zbuluar një raport i fundit, gjë që është evidentuar si tepër shqetësuese nga ana e shtypit britanik. Pikërisht, gazeta si \"The Sun\", apo \"Daily Mail\" kanë theksuar sesi Britania është vetëm e 43-ta në botë, përsa i takon lëndëve  që janë kaq kyçe për të ardhmen e suksesit ekonomik. Për t’u veçuar se në këtë renditje, prapa nesh gjendet edhe Amerika, që renditet e 51-a. Ndërkohë që Shqipëria është në pozicionin numër 42, teksa mban vendin e 45-të në botë për sistemin shkollor në përgjithësi.

Indinjimi britanik

Pozicionimi nën Shqipërinë nuk është kapërdirë nga britaniket. Sipas tyre, anketa është ilustrim i zymtë sesa poshtë ka rënë arsimi anglez dhe vjen kur kryeministri David Cameron ka premtuar një \"intolerancë të plotë ndaj uljes se nivelit nëpër klasa. Për më tepër, gjithashtu është vënë në pah se qeveria e tij ka shpenzuar dyfishin e asaj të mëparshmes për arsimin: nga 35.8 miliard në 71 miliard sterlina. Duke folur në hapjen e një shkolle, ai ka deklaruar se Britania duhet të jetë “ambicioze, nëse dëshiron të konkurrojë në botë”. Mënyra më e mirë për të rritur standardet, ai beson se është të mëshohet te disiplina dhe kthimi te metodat tradicionale të mësimit. “Për të ardhmen e ekonomisë tonë dhe shoqërisë, ne kemi nevojë për një edukim të klasit të parë për çdo fëmijë. Sigurisht, të gjithë janë dakord me këtë”, ka deklaruar kryeministri anglez Cameron. Por fjalët e tij bien ndesh me raportin e Forumit Ekonomik Botëror, që solli indeksin 4.5 për Mbretërinë e Bashkuar, nga shtatë që ishin të mundshme, për mësimin matematikës dhe shkencës. Kritikët kanë thënë se rezultati ishte një padi qortues ndaj Misnitrisë vendëse të Arsimit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)