01 Tetor 2020

Rreth 2260 maturantë ritestohen në provimin Matura 2011

Prishtinë, 17 shtator - Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, sot ka oganizuar provimin e Maturës Shtetërore në 28 qendra shkollore në Kosovë.

Ritestimi i nxënësve po bëhet për shkakt të anulimit të provimit në afatin e gushtit pasiqë Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës (KQSHM), konstatoi  parregullsitë.

Për administrim të suksesëshëm të këtij testi të dijes, MASHT ka angazhuar rreth 300 administrues, vëzhgues , komisioner dhe monitorues.

Zëvendësministri  i Arsimit njëherësh kryetar i Komisionit Qendrorë Shtetërorë të Maturës, Nehat Mustafa i shqëruar nga Drejtori i Drejtorisë Komunale të Arsmimit për komunën e Prishtinës Remzi Salihu, vizituan nxënësit  gjatë testit në  sh.f. “Dardania” dhe në sh.m.t. ”28  nëntori” në Prishtinë .

Me këtë rats Mustafa tha se vërehet një shkallë e lartë e pergjegjësisë së administruesve dhe vëzhguesve, por edhe një vetëdijësim i nxënësve dhe përkushtim i tyre që të bazohen vetëm ne njohuritë që kanë  për të plotësuar me sukses pyetësori.

\"Kjo është nje sfidë të cilën qdo ditë e mëshumë po përpiqemi ta bëjmë sa më të efektëshme dhe sa më të suksesëshme në kuptimin e krijimit të mundësive reale që nxënësit të shfaqin dijen e tyre  të fituar ndër vite” tha Mustafa.

Gjatë vizitës ktyre shkollave por edhe nga informatat që vijnë nga terreni u vërejt një shkallë e lartë e disiplinës  dhe seriozitetit  nga ana e administratorëve  por edhe e nxënësve për të përballuar me sukses këtë sfidë .

Sipas KQSHM-së , rezultatet pritet të dalin të hënën  - 19 shtator 2011

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)