22 Tetor 2020

Qeveria mbështetë nxënësit e shkollave në Medvegjë, Preshevë dhe Bujanoc

Prishtinë, 21 shtator – Me kërkesë të zëvendësministrit të Ministrisë së Financave Agim Krasniqi, Qeveria e Republikës së Kosovës në mbledhjen e rregullt sot ka miratuar ndarjen e mjeteve financiare për sigurimin e librave për nxënësit e shkollave në Medvegjë, Preshevë dhe Bujanoc.

Me këtë rast zv.ministri Krasniqi bëri të ditur se Këshilli Kombëtar Shqiptar, si institucion i vetëm shtetëror në Serbi, me synim që në mënyrë të organizuar të mbron, ruan dhe avancon identitetin kombëtare shqiptar në këtë shtet, ka paraqitur kërkesë pranë Ministrisë së Financave për mbulimin e shpenzimeve për sigurimin e librave në gjuhën shqipe për nxënësit e komunave të Luginës.

“Duke marrë parasysh rëndësinë e kësaj kërkese, Ministria e Financave ka komunikuar edhe me Ministrinë e Arsimit të Republikës së Shqipërisë për t’u koordinuar dhe bashkë-financuar këtë kërkesë. Si rrjedhojë, jemi pajtuar që kërkesën për mbështetje një vlerë prej 140.000 euro, t’i përgjigjemi në pjesë të barabarta, pra në vlerë prej 70.000, të cilat mjete planifikohen të ndahen nga Rezerva”, shtoi zv.ministri Krasniqi.

Gjithashtu me propozim te zëvendësministrit të Ministrisë së Financave Agim Krasniqi Qeveria ndau mjete financiare për pagesën e faturës së primit bruto të sigurimit për muajin Gusht 2020.

Zëvendësministri Krasniqi, me këtë rast, theksoi se Ministria e Financave në bashkëpunim me akterët tjerë ka nënshkruar Marrëveshjen e Bashkëpunimit për mbulimin e primit të sigurimit bruto. Sipas kësaj marrëveshjeje, të gjitha automjetet dhe motoçikletat që hyjnë në Republikën e Kosovës dhe janë subjekt i rregullimit të kësaj marrëveshjeje, ku Qeveria i mbulon 100% pagesën e primit kufitar.

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë me kërkesë të zëvendësministrit Agim Krasniqi u miratua edhe Draft Koncept-dokumenti për Regjistrimin e Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë për vitin 2021.

Draft Koncept - dokumenti sipas zëvendësministrit Agim Krasniqi është në pajtim të plotë me politikat Qeveritare, të përcaktuara në Planin vjetor të Punës së Qeverisë 2020-2023, ku përcaktohen objektivat lidhur me fushën e regjistrimit të popullsisë si dhe është pjesë e listës së Koncept - dokumenteve për vitin 2020.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2020  - Kryeministri Avdullah Hoti viziton Ministrinë e Shëndetësisë. (Ministria e Shëndetësisë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën virtuale më temë 'Sa do të ndikojë moratorimumi një vjeçar për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, në pozicionin ndërkombëtar të Kosovës?' (Online, ora 10:00)  

 - Admovere organizon promovimin e publikimit 'Të Damkosurit e Ballkanit - Shqiptarët dhe Kosova në tekstet alternative gjithëballkanike të historisë'. (Hapësirat e KultPlus Caffe Gallery te Fontana në Ulpianë, ora 10:00)  

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim deputetët e komunitetit joshumicë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:30 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton mediat se nesër do të lansohet data-baza per tregtinë në shërbime. (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

- Ministrja e Financave znj.Hykmete Bajrami dhe Auditori i Pergjithshëm i ZKA-së, Besnik Osmani raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me Raportin Vjetor i Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësues të kompanisë “Kërveshi Partneres” dhe përfaqësuesi te OJQ, “Ngritja e Zërit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj - Stublla raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e adaptimit të rrugës për Komunitetin RAE në rrugën “Rexhep Karaqi”. (Prizren, ora 12:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare dhe KOMRA Rrjeti i Pajtimit organizon debatin mbi Politikat e Kujtesës dhe Praktikat e Përkujtimit në Evropën Juglindore. (Debati do të transmetohet direkt në Facebook dhe Youtube kanalin e KOMRA Rrjeti për Pajtim, ora 17:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e Hidajete Pireva, Mjeke, Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare-QKMF, Fushë Kosovë, Vlora Maholli, Mjeke, QKMF, Fushë Kosovë dhe Hajrie Hoti, Mjeke, QKMF, Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje!, mban konferencë për media në lidhje me skandalin e vjedhjes së më shumë se 2 milion euro nga Thesari i Shtetit. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 15:00)