12 Prill 2021

Qeveria e Norvegjisë premton ndihmë në arsim

Prishtinë, 2 nëntor - Minstri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, priti sot në takim njoftues Ambasadorin e sapoemëruar të Norvegjisë në Kosovë, Jan Braathu.

Në këtë takim u fol për  zhvillimet e arsimit në Kosovë,  si dhe mbështetjen e deritashme të Norvegjisë në këto procese  e veçanërisht në arsimin e mesëm profesional, për  sfidat dhe vështirësitë, si dhe për efikasitetin dhe funksionimin në të ardhmen të Qendrave të Kompetencë në Skënderaj e Malishevë.

Ministri Buja e informoi bashkëbiseduesin për rezultatet e arritura deri më tani, duke përmendur kështu hartimin e dokumenteve startegjike, të cilat duhet të implementohen në të ardhmen. 

Ai shtoi se Ministri e Arismit do të jëtë përherë mirënjohëse Qeverisë së Norvegjisë për të gjitha që ka bërë për Kosovën dhe se Qeveria e Kosovës  do të bëjë çmos që këto Qendra të Ekselencës të jenë në funksion të asaj që këmi dëshiruar për të mirën ë të rinjve tanë.

“Ne jemi duke shikuar  edhe për mënyrën e financimit të këtyre  shkollave në të ardhmen përfshirë këtu edhe rregullimin e formulës së vetëfinancimit”, ka thënë ministri Buja.

Minstri Buja dhe ambasadori Jan Braathu folën edhe për akreditimin e institucioneve  arsimore për të cilat ende nuk ka marrë vizën e Agjencionit të Akreditimit.

Nga ana e tij, ambasadori Jan Braathu gjithashtu shprehu besimin se këto shkolla  sot, por  edhe në të ardhmen  do të jenë të përshtatshme dhe funksionale ashtu siç është paraparë  për zhvillimin e mësimit dhe të punës praktike në ambiente shkollore. 

Ai u interesua për të ardhmen Shkollës së Agrokulturës në Lipjan, por edhe të Qendrave të Kompetencës, ndërkohë që premtoi bashkëpunim të frytshëm edhe në të ardhmen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)