15 Prill 2021

Promovohet monografia “Shkolla Shqipe në Suedi”,

Stokholm, 8 tetore - Me ftesën e institucioneve arsimore kulturore shqiptare që veprojnë në Suedi, si dhe institucioneve të arsimit të komunës së Angelholmit, një delegacion i MASHT-it në prëbërje të këshilltari të ministrit Ragip Gjoshi, dhe drejtorit të DZHAP, Agim Bërdyna ka qndruar në vizitëdisa ditore në këtë vend.

Qëllimi i kësaj vizite ishe njohja me punën, veprimtarinë, dhe organizimin e shkollës shqipe në këtë vend.

Me këtë rast ky delegacion i pritur nga këshilltari i jashtëm i Ministrisë se Diasporës Xhevat Isufi, përveq që ka vizituar disa shkolla të arsimit parauniversitar në qytetin e Angelholmit, është pritur edhe nga Deputetja e kësaj zone në Parlamentin e Suedisë, dhe Kryetarja e Komisionit për Arsim, Margareta Palsson, dhe nga drejtues të arsmit të kësaj treve.

Deputetja znj. Palsson ka prezantuar një pasqyrë të gjithë sistemit të arsimit të të gjitha niveleve në Suedi.

Ajo  ka folur fjalë miradie për organizimin e punës  së  mësimit në gjuhën shqipe, më pastaj është ineterusar të mësojë më shumë për funskionim e sistemit të arsimit në Kosvë.

Ky delegacion mori pjesë edhe në Promovimin e monografisë “Shkolla Shqipe në Suedi”, duke u vlerësuar se ky libër është një kronikë reale e punës së shkollës përmbi dyzet vjeçare.

Në fund të këtij manifestimi në emër të MASHT-it, z.Ragip Gjoshi për aktivitet të suksesshëm shumë vjeçar në zhvillimin e mësmit në gjuhën shqipe, në kontributin për ruajtjen e kulturës dhe identitetit kombëtar u ndan disa mirënjohje për më meritorët.

Ndër aktivitetet që duhet vequar është edhe pjesëmarrja në Festivalin e Poezisë dhe Muzikës Krijuese Shqiptare në Daisporë, që u mbajt në Malme. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)