21 Janar 2022

Prezantohet raporti i vrësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare

Prishtinë, 9 dhjetor - Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë sot tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare.

Ky aktivitet mbahet në kuadër të projektit Fuqizimi i autonomisë së universiteteve dhe ngritja e llogaridhënies dhe transparencës në universitetet e Ballkanit Perëndimor - STAND dhe përmes tij synohet vërtetimin i vlefshmërisë së procesit të vlerësimit, të realizuar në universitetet partnere si dhe në Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI).

Më konkretisht, tryeza ka për qëllim diskutimin dhe përfundimin e raportit të vlerësimit ndërmjet palëve të interesuara dhe arritjen e një konsensusi mbi prioritetet për reformën, me fokus zhvillimin e planit të veprimit.

Pjesëmarrësit në punëtori janë anëtarë të Task-forcës për vlerësimin e kartelës matëse  të  autonomisë  universitare,  të  cilët  vijnë  nga  universitetet  e  Kosovës, IBC-M, MAShTI dhe përfaqësues të BE-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 janar 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe te varri i Presidentit Historit Ibrahim Rugova, me rastin e 16 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Për nder të 23 vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të bëj homazhe dhe nderime te vendi i rënies. (Fortesë, ora 11:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Shemsi Syla. (Ambientet e Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi përkujtimore për Presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 14:00)