20 Prill 2019

Prezantohet “Kujtesa përballë Harresës - 20 vjetori i dëbimit nga Kosova"

Prishtinë, 12 prill - Departamenti i Sociologjisë, i Universitetit të Prishtinës prezantimin e hulumtimit “Kujtesa përballë Harresës – 20 Vjetori i dëbimit nga Kosova 1999 – 2019”.

Kjo është hera e tretë që bëhet ky hulumtim, pas atij për 10 vjetorin (2009) dhe atij për 15 vjetorin (2014).

Hulumtimi përmban rrëfimet e qytetarëve kosovarë mbi përvojat dhe përjetimet e tyre gjatë dëbimit masiv në vitet 1998-99, duke filluar nga përshkrimi i situatës para dëbimit, udhëtimit në kolonë, jetës si refugjat, vendimit për kthim, fillimit të jetës së re, si dhe vlerësimit të situatës tash 20 vjet pas.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 prill 2019

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media! (Selia e Vetëndosje, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri mban konferencë për media. (Press Qendra në Ndërtesën e Zyrës së Kryeministrit, ora 10:00)

- Alternativa mban konferencën e radhës të partisë në të cilën prezanton të gjetura dhe rekomandime për gjendjen mjedisore në Kosovë. (Zyret e partisë Alternativa. ora 10:00) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Brigadës 136 Rugova, që organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Teatri “Istref Begolli” në Pejë, ora 11:00)

- Biznesi anëtarë në Odën e Afarizmit të Kosovës “Altera”, bën promovimin e librit të autorit Bashmir Xhemaj, “Një shqiptar në CIA - dy jetët e Destan Berishës”. (Libraria Altera në Prizren, ora 13:00)

- Shoqata Atlantiku mbanë konferencë përmbyllëse për media në të cilën përfaqësuesi i shoqatës Gani Shehu, do të pasqyrojë ngjarjet që kanë shënuar 20-vjetorin e ‘Batalionit Atlantiku’, mesazhin kyç dhe vizionin për angazhimet në të ardhmen. (Hotel Grand, ora 14:00)