14 Dhjetor 2019

Përurohet parku dhe poligoni sportiv në shkollën e Breznicës

Prishtinë, 19 dhjetor - Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqi bashkë me Shefin e Operacioneve në Zyrën Ndërlidhëse të Komisionit Evropian në Kosovë, Christof Stock, kanë përuruar sot parkun dhe poligonin sportiv të shkollës fillore “Naim Frashëri” të fshatit Breznicë të komunës së Obiliqit.

Në këtë ceremoni të pranishëm ishin edhe kryetari i Obiliqit, z.Mehmet Krasniqi, drejtues dhe mësimdhënës të shkollës si dhe përfaqësues nga organizata për migracion, IOM, dhe institucione tjera.

Ministri Krasniqi në fjalën e tij falënderoi Komisionin Evropian për mbështetjen që ka dhënë në realizimin e këtij projekti shumë të rëndësishëm për nxënësit e këtij fshati. Ai ka shprehur mbështetjen e MKRS-së për projekte të tilla.

“Ne kemi program të veçantë ndërtimin dhe renovimin e poligoneve sportive dhe gjatë këtij viti kemi investuar në shumë të tilla. Padyshim që mbështetja jonë do të vazhdojë në këtë drejtim edhe në të ardhmen dhe ne do të jemi gjithmonë të hapur për shkollat anë e kënd Kosovës, por poashtu, ne u jemi shumë mirënjohës donatorëve që po kontribuojnë, siç është rasti edhe këtu me donacionin e Komisionit Evropian”, tha ministri Krasniqi,

Ai shfaqi shpresën se me kushtet e krijuara në këtë shkollë nxënësit do të zhvillojnë talentin në sporte dhe kështu në një të ardhme të afërt të jenë pjesë e klubeve sportive.

Rregullimi i parkut të shkollës dhe i poligoneve sportive ka qenë një projekt i Komisionit Evropian në kuadër të programit “Beautiful Kosova”, që implementohet nga organizata për migracion, IOM.

Shefi i Operacioneve në Zyrën Ndërlidhëse të KE-së në Kosovë, Christof Stock, tha se ka qenë një kënaqësi për ta që të ndihmojnë në realizmin e një projekti të tillë.

Ai shtoi se tashmë nxënësit do të kenë një të ardhme më të mirë dhe kushte adekuate për aktivitete sportive si gjatë ashtu edhe pas mësimit.

Drejtori i shkollës dhe kryetari i komunës së Rahovecit, duke falënderuar donatorët për këtë investim thanë se kjo do të ndikojë që të rritet edhe cilësia në mësim e po ashtu edhe angazhimi i nxënësve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)